515 miejscowości znajduje się na mapie Orszaku Trzech Króli 2017!

 515 miejscowości znajduje się na mapie Orszaku Trzech Króli 2017! Po raz pierwszy w 9-letniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek liczba miejsc w Polsce, w których odbędzie się Orszak, przekroczy pół tysiąca. Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro.

Tegoroczny Orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo          i wezwania do pomocy potrzebującym. Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji „Rodzina Rodzinie” organizowanej przez Caritas Polska.

Szacunek do ludzi, świata i przyrody jest motywem przewodnim Orszaku 2017. W tym roku scenariusz Orszaku nawiązuje do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszą wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy – pasterze narodów –  będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju.

Królowie, podczas swej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi –  Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.

Hasło Pokój i Dobro nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu Święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.

Scenariusz Orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato si” zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

W haśle Pokój i Dobro zawiera się również dewiza Orszaku. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas  i środki.

W Orszak włącza się wiele szkół. Czynny udział biorą w nim dzieci, młodzież, rodzice          i nauczyciele. Konkursy, które towarzyszą Orszakowi, są okazją do zainteresowania uczniów zwierzętami i środowiskiem naturalnym. W konkursie plastycznym uczestnicy przedstawią artystyczną odpowiedź na pytania: “Jak wyglądałaby szopka w innych krajach? Z jakimi zwierzętami przyszliby ludzie pokłonić się Bożej Dziecinie?”. Inspiracją dla uczestników konkursu szopek jest cytat z Pieśni słonecznej – „Pochwalony bądź, o Panie mój, przez wszystkie swoje stworzenia” – średniowiecznego kantyku, którego autorstwo przypisuje się św. Franciszkowi.

foto Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ