NASA wyjaśni genezę Układu Słonecznego?

NASA ma zamiar sprawdzić hipotezy na temat początku Układu Słonecznego. W tym celu już za kilka lat amerykańska agencja kosmiczna wyśle w przestrzeń kosmiczną dwie misje.

Jedna z nich w 2021 roku zbada planetoidy trojańskie. Misja otrzymała nazwę Lucy. Z kolei w 2023 roku wystartuje druga misja, o nazwie Psyche, której zadaniem będzie przebadanie asteroidy o sporych rozmiarach.

Misja Lucy, korzystając ze sprzyjającej konfiguracji asteroid, która będzie miała miejsce za kilka lat, przebada sześć z nich. Obiekty te poruszają się po orbitach zbliżonych do Jowisza. Jak dotąd niewiele o nich wiadomo. Naukowcy podejrzewają, że część z tych asteroid (a konkretniej – Patroklos i Menojtios o nietypowym, podwójnym układzie) może być pozostałościami po początkach naszego układu planetarnego.

Natomiast misja Psyche ma na celu sprawdzenie hipotezy na temat formowania się planet. NASA postanowiła zbadać metaliczną asteroidę 16 Psyche. Jej średnica wynosi 210 kilometrów. Przypuszczalnie budowa asteroidy jest zbliżona do budowy jądra Ziemi (hipoteza zakłada, że zbudowana jest z glinu i żelaza). Być może dawniej stanowiła ona fragment jądra protoplanety o wielkości dorównującej Marsowi. Misja Psyche potrwa do roku 2030.

Źródło: Kopalnia wiedzy

Foto: TERAPIX/CNRS/INSU/CASU, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ