Zaskakujące informacje na temat pochodzenia homo sapiens

Naukowcy dokładają kolejną cegiełkę do wiedzy na temat początków naszego gatunku. Okazuje się bowiem, że neandertalczycy nie mogli płodzić dzieci płci męskiej z kobietami homo sapiens.

Już od dawna wiadomo, że oba gatunki człowieka zamieszkiwały to samo terytorium przez kilkadziesiąt tysięcy lat. Między homo sapiens a neandertalczykami dochodziło do kontaktów seksualnych. Kilka lat temu potwierdzono, że mogli mieć płodne potomstwo. Co więcej, wszyscy współcześni Europejczycy i Azjaci mają w swoim DNA 1-3% genów pochodzących od ludzi neandertalskich [przymieszki nie posiadają natomiast rodowici Afrykanie – Red.].

Jednak bliższe badanie chromosomu Y, który determinuje płeć męską, wykazało brak śladów domieszki neandertalskiej. Oznacza to, że neandertalscy mężczyźni i kobiety homo sapiens nie mogli mieć synów. Z powodu mutacji w genach odpowiadających za odporność dochodziło do reakcji immunologicznej u ciężarnych kobiet. To z kolei prowadziło do poronień.

Natomiast kobiety homo sapiens mogły bez problemu rodzić córki neandertalczyków (takich jak dziecko, którego szkielet odnaleziono w północnych Włoszech w 2013 roku). Ich dziedzictwo w DNA współczesnego człowieka przekazywane było tylko po kądzieli. Brak męskiego potomstwa mógł przyczynić się do wyginięcia ludzi neandertalskich.

Źródło: crazy nauka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ