Co dalej z osią Zachodnią i finansowaniem obwodnicy Leśnicy?

droga-autostrada-.jpg

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę projektów drogowych zakwalifikowanych na dotacje unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Niestety nie ma na niej budowy tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów). Miasto zapowiada odwołanie a wiceprezydent Maciej Bluj zapewnia – decyzja nie oznacza, że Wrocław rezygnuje z tych inwestycji. 

Oś Zachodnia to ważny projekt dla Wrocławia i całego regionu. – Nie tylko pomoże odkorkować miasto, ale to także połączenie z terenami inwestycyjnymi na zachodzie, z KGHM, czy nową inwestycją Lufthansy w Środzie Śląskiej. Skoro to tak ważna dla rządu i gospodarki inwestycja, to wydawałoby się, że i dofinansowanie drogi będzie ważne – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Magistrat zapewnia, że wniosek na dofinansowanie był pisany przez najwyższej klasy specjalistów z udziałem m.in. naukowców z Politechniki Wrocławskiej.
– W grudniu podczas spotkania w ministerstwie nic nie wskazywało, że jest z nim jakiś problem. Zresztą parametry drogi, planowane natężenie ruchu i to, że połączy z innym środkiem transportu, w tym wypadku z lotniskiem, dawało inwestycji spore szanse – dodaje wiceprezydent Bluj.

Innego zdania są działacze miejsce:

Wrocławski projekt został oceniony… zdecydowanie najgorzej. Źle się dzieje. Wnioski drogowe są kiepskie, wniosków tramwajowych nie ma w ogóle! Co więcej, na niektóre trasy tramwajowe nawet nie będziemy próbować zdobywać unijnych dopłat w tej perspektywie – władze mówią, że będą o tym myśleć po 2020.  Inne miasta tylko zacierają ręce i biegnąc po unijne dotacje podśmiewają się Kochanowskim: „Nową przypowieść Wrocław sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”.– pisze na profilu społecznościowym Wojciech Kurzyjamski (członek Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia)

Co teraz?

Jeszcze w tym tygodniu delegacja z Wrocławia jedzie na rozmowy do Ministerstwa Rozwoju. Wiceprezydent planuje także spotkanie z wiceministrem Witoldem Słowikiem.
– Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze od samego początku jest łatwo o pieniądze. Nieraz jest tak, że droga jest już prawie gotowa i dopiero wtedy przyznawane są na nią środki unijne. Jestem dobrej myśli i uważam, że mamy szansę jeszcze na przesunięcie tych pieniędzy na wrocławski projekt. Tak dzieje się bardzo często – mówi wiceprezydent Maciej Bluj.

Miasto nie zamierza rezygnować z budowy tego ważnego połączenia. Trwają roboty budowalne przy pierwszym fragmencie obwodnicy Leśnicy, między Średzką a Graniczną. Na wykonanie projektu dla drugiego odcinka wraz z przebudową ul. Kosmonautów jest przygotowywany przetarg. Najpewniej będzie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni. Zakończenie dotychczasowych prac planowane jest do 2018 roku.
– Idea była taka, że jedno kończymy i drugie po tym zaczynamy i na razie ten plan nie jest zagrożony – podsumowuje Maciej Bluj.

Na dofinansowanie inwestycji w tym rozdaniu z Ministerstwa Rozwoju (poza Krakowem, który stara się o inwestycje z GDDKiA) zakwalifikowały się tylko projekty mniejszych miast, m.in. Wałbrzycha, Rybnika, Tarnowa, Torunia, czy Świnoujścia.
Na stronie ministerstwa pod ogłoszonymi wynikami, jest uwaga, że lista rankingowa może podlegać aktualizacji wynikającej np. ze zwiększenia kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów.

źródło: wroclaw.pl / wdonymslasku.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ