POLSKIE FIRMY CHCĄ PRODUKOWAĆ ENERGIĘ Z METANU POCHODZĄCEGO Z KOPALŃ WĘGLA

kopalnia weglowa.jpg

2 mld zł chcą wydać duńskie, chińskie i polskie firmy na budowę instalacji wykorzystujących do produkcji energii metan z kopalń węgla. O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

W pięćdziesięciu lokalizacjach mają stanąć małe instalacje o mocy 250 MW spalające ten gaz, natomiast w ich sąsiedztwie powstaną urządzenia o dwa razy większej mocy przetwarzające energię słoneczną.

To pozwoli na obniżenie rachunków za prąd kopalniom dostarczającym metan gminom, na których terenie takie siłownie powstaną. Jak podkreśla dziennik, energia elektryczna pozyskana w ten sposób może być tańsza nawet o 25 proc.

Dodatkowo, zmniejszy się ilość emitowanego gazu do atmosfery – wskazuje Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Jeśli rzeczywiście tak jest, że gazy cieplarniane, a metan do nich należy, mają wpływ na atmosferę, to po pierwsze znaczy, że do atmosfery będzie ich mniej wypuszczanych. Jest to pozytyw. Druga korzystna sprawa – dotychczas wykorzystujemy niewielkie ilości metanu, natomiast jest on do użycia i może zmienić sytuację paliwową. Trzecia kwestia dotyczy niższych kosztów energii – te zagadnienie może być dosyć złożone. To bardzo pozytywna informacja i dobrze, że w ten sposób o tym myślimy – zaznacza Kazimierz Grajcarek.

Sprawą inwestycji w budowę instalacji wykorzystujących metan do produkcji energii zainteresowane jest także Ministerstwo Rozwoju.

Ponadto w grudniu ub.r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę metanową ułatwiającą przedsiębiorcom podejmowanie działań w tym zakresie.

Obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską dotyczące wsparcia dla metanu składowiskowego.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Na niektórych kopalniach takie instalacje są od dawna. Fakt, że ładują się w to Duńczycy i to dopiero teraz może świadczyć o tym, że zapowiada się jakaś kasa (wprost bądź jako certyfikaty) do wyrwania z UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ