Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów!

Większy dostęp do specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt do radioterapii oraz komfortowe warunki leczenia – nowa filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze przyspieszy wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych mieszkańców regionu. Koszt inwestycji to ok. 30 mln zł. Już niebawem pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku. W otwarciu nowej placówki udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa, Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski oraz przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, a także lekarze i personel medyczny.

Właśnie została otwarta druga już filia DCO na Dolnym Śląsku (pierwsza została uruchomiona w Legnicy). Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku, a zakończyła w sierpniu 2016 r. Nowy ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie. Będzie leczył chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapii.

Jeleniogórska placówka ma zwiększyć dostępność do kompleksowego leczenia dla pacjentów z rejonu Kotliny Jeleniogórskiej. −

Chcemy zapewnić pacjentom lepsze warunki leczenia. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą nie musieli już tracić dodatkowo czasu na dojazd do odległych placówek − zaznacza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd województwa stale rozwija infrastrukturę zdrowotną. – Dziś otwieramy kolejną filię Dolnośląskiego Centrum Onkologii, a  niebawem zostanie również otwarty Breast Unit, czyli Centrum Chorób Piersi we Wrocławiu. W sumie rocznie leczonych jest w naszych szpitalach około 80 tysięcy pacjentów chorych na nowotwory − mówi Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za zdrowie w naszym regionie.

Na parterze budynku znajdują się strefa diagnostyczna oraz gabinety lekarskie i zabiegowe, a na pierwszym piętrze pomieszczenia techniczne i socjalne. Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach. Wszyscy chorzy – w ramach planowania leczenia – będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której powstaną indywidualne plany leczenia.

− Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuca, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, które znacząco poprawi wyniki terapii – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.

Nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze zapewni wysokospecjalistyczne leczenie chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy – w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie. We Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii, podobnie będzie w Jeleniej Górze.

– Obiekt jest częścią Zakładu Radioterapii DCO we Wrocławiu i jest to drugi zamiejscowy, po Legnicy, ośrodek w województwie. Placówka będzie przyjmowała około 800 pacjentów rocznie – mówi Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ