Eksplozja dwóch gwiazd będzie widoczna gołym okiem!

Astronomowie odnieśli historyczny sukces. Po raz pierwszy udało się przewidzieć niezwykłe zjawisko – powstanie tzw. nowej czerwonej. Dojdzie do niego za pięć lat.

Nowa czerwona powstanie w 2022 roku wskutek połączenia się dwóch gwiazd. Będzie można ją obserwować gołym okiem przez mniej więcej sześć miesięcy. Będzie bowiem świecić z tą samą jasnością, co Gwiazda Polarna. Jasność nowej czerwonej jest większa od nowej, a mniejsza od supernowej. Nazwa pochodzi od charakterystycznego koloru wybuchu.

Odkrycia dokonał zespół z Calvin College w Stanach Zjednoczonych, kierowany przez profesora Lawrence Molnara. Obserwował on układ KIC 9832227 w Gwiazdozbiorze Łabędzia. Jest to układ podwójny kontaktowy, co oznacza, że gwiazdy stykają się ze sobą. Ich masa jest na tyle niewielka, że po scaleniu temperatura będzie stosunkowo niska – powstanie nowa czerwona.

Zespół Molnara oparł się na danych pozyskanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera. Dane porównano z tym, co wiemy o obiekcie V1309 Scorpii, gdzie w 2012 roku połączyły się gwiazdy.

Gwiazdozbiór Łabędzia znajduje się 1800 lat świetlnych od Ziemi. Oznacza to, że do kolizji i eksplozji doszło najprawdopodobniej blisko 1800 lat temu, jednak światło nie dotarło jeszcze do naszej planety.

Źródło: kopalnia wiedzy

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ