Nie wyrzucaj butów, książek. We Wrocławiu trwa zbiórka na rzecz potrzebujących

Jeśli masz książki, których nie czytasz, nie wyrzucaj ich! Podaruj innym! Jeśli masz niepotrzebne, ale porządne buty oddaj je! We Wrocławiu trwają zbiórki na rzecz potrzebujących!

Książka za kraty po raz siódmy

Trwa siódma ogólnopolska akcja „Książka za kraty”. Można przekazywać książki, gazety, czasopisma oraz audiobooki, płyty CD i DVD dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Wołowie. Dary możecie przynosić do kasy Muzeum Współczesnego Wrocław, do CK Zamek we wrocławskiej Leśnicy, a także do księgarni Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim 2 i Akademii Sztuk Pięknych przy pl. Polskim (sala 103). Po zakończeniu zbiórki, książki zostaną przewiezione do Zakładu Karnego w Wołowie i zasilą tamtejszą bibliotekę. Zbiórka trwa do 31 stycznia 2017.

„Książka za kraty narodziła się w wyniku wiary w papier i w siłę internetu. W idealne połączenie obu mediów, które wcale nie muszą ze sobą konkurować. Wiara w moc papieru to wiara w najbardziej podstawowy rodzaj kontaktu między ludźmi, który opiera się także na zapachu (książek, świeżych i starych gazet) oraz dotyku. Na książkach dawni właściciele pozostawiają niezatarte ślady, to po nich poznają ich nowi czytelnicy (…). Mówią, że każdą zaczytaną, porysowaną lub poplamioną książkę traktują jak osobisty kontakt z człowiekiem, kimś, kto stał się dla nich symbolem wymiaru sprawiedliwości” – przypomina Agnieszka Kłos, organizatorka akcji.

Akcja żyje na co dzień w sieci (na facebooku), bo dotyczy likwidowanych w Polsce bibliotek, księgozbiorów samotnych, umierających osób, które dla swoich książek szukają nowego domu.

Cyrkuluj książeczko

W Parku Handlowym Auchan Bielany trwa akcja „Cyrkuluj książeczko”, w ramach której zbierane są książki dla dzieci dla najbardziej potrzebujących maluchów. Zebrane egzemplarze przekazywane są wybranym oddziałom dziecięcym szpitali, opiekuńczym domom dziecka, pogotowiu opiekuńczemu, szkołom podstawowym, w tym szkołom specjalnym. Część trafia także do publicznych bibliotek, dzięki czemu dzieci mają łatwiejszy dostęp do świata literatury. Akcję, jak co roku, objęła patronatem pani Henryka Krzywonos-Strycharska – społeczny doradca rzecznika praw dziecka.

Zbiórka książek w Auchan

Dla wszystkich / Akcje społeczne

Termin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ

Pomóż potrzebującym

O pomoc prosi również Towarzystwo Pomocy im, św. Brata Alberta. Potrzebne są koce, pościel, kołdry, ciepłe buty, ciepła odzież męska. Przyjmowanie informacji o darach żywnościowych i rzeczowych — tel. 781 996 886 (w godz. 7:30–15:30).

Ciepłe buty dla marznących

Do Barbary przy ul. Świdnickiej można natomiast przynosić ciepłe buty w rozmiarach 41-44. Mogą być nowe, mogą być też używane, ale czyste. Akcja „Daj buta” trwa do 15 stycznia. Buty zostaną przekazane organizacji „Chlebem i solą”, która opiekuje się uchodźcami na granicy serbsko-węgierskiej. Wolontariusze pomagają osobom, które docierają tam w drodze do swojej rodziny i przyjaciół we Włoszech, Niemczech czy Austrii. Zwykle w okolicach granicy zatrzymuje się 120-200 osób nieprzygotowanych na zimowe warunki panujące w Europie. Nie mają ciepłych kurtek ani zimowych butów. Czekają, bo do procedury azylowej dziennie dopuszczanych jest tylko kilka osób, niektórzy np. Afgańczycy w ogóle jej nie przejdą. „Chlebem i solą” wraz z wolontariuszami z Fresh Response pomagają ludziom w rejonie Subotnicy, którzy nie mają szansy na dostanie się do tutejszego oficjalnego, zwykle pełnego obozu dla uchodźców.

Więcej informacji na facebooku.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ