We wrocławskim ZOO zbierają telefony

400 urządzeń ważących 27 kg zebrano we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Akcja  wystartowała 18. października – w światowym dniu okapi. Teraz zebrany sprzęt zostanie przekazany do firmy specjalizującej się w recyklingu urządzeń elektronicznych. Pieniądze z tego recyklingu  zoo przekaże na The Okapi Conservation Project.

Fundusze zostaną one wykorzystane na rzecz funkcjonowania rezerwatu w Kongo – terenu, na którym znajdują się siedliska wielu rzadkich gatunków zwierząt m.in. okapi.

Dodatkowo wrocławskie zoo zdecydowało się kontynuować zbiórkę tak zwanych urządzeń mobilnych, aby wesprzeć również inne, zagrożone gatunki zwierząt zamieszkujące Afrykę. I tak środki zostaną przekazane na rzecz badań nad manatami afrykańskimi w Afryce Zachodniej oraz projekt hodowli oryksów w Afryce Północnej. –  Tradycyjnie włączymy się w ratowanie pingwinów przylądkowych w RPA. Pieniądze te posłużą również do przeprowadzenia akcji edukacyjnej przeciwdziałającej handlowi fenkami i innymi dzikimi zwierzętami w Maroku – mówił Radosław Ratajszczak prezes zoo.

Telefony, tablety, GPSy, mp3, urządzenia bluetooth, discmany czy nawet walkmany można wrzucać do puszki w Punkcie Obsługi Klienta wrocławskiego lub oddać urządzenie do firmy recyklingowej i przekazać pieniądze na konto Fundacji DODO: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem KOMÓRKI lub przesłać na adres:  ZOO Wrocław sp. z o.o., 51-618 Wrocław, ul. Z. Wróblewskiego 1-5.

ZOO poszukuje również partnerów akcji chętnych ustawić puszkę w swojej firmie.

Kilka faktów o degradacji środowiska naturalnego w Afryce

  • Degradacja środowiska „Czarnego Lądu” to efekt ekspansywnej eksploatacji bogatych złóż rzadkich i cennych gospodarczo minerałów, ropy naftowej i gazu. Na przykład do produkcji telefonów komórkowych używa się m.in. metali tantalu, złota, wolframu i cyny. Tantal służy do produkcji kondensatorów używanych prawie we wszystkich urządzeniach elektronicznych, a uzyskuje się go z tantalitu, w którym występuje wraz z koltanem, wydobywanego w Demokratycznej Republice Konga, gdzie znajduje się 64% światowych zasobów. Wydobycie powoduje tu bezpośrednie zanieczyszczenie środowiska, ale nie tylko. Od 20 lat kraj zmaga się z najkrwawszym konfliktem w historii współczesnego świata, który pochłonął 5 mln istnień ludzkich i dotknął lub nawet zgładził niezliczone gatunki roślin i zwierząt.
  • W Afryce rośnie także wydobycie ropy naftowej i gazu. Największym importerem tych surowców są Chiny, które wykupują koncesje na odwierty i wydobycie w Angoli, Nigerii, Nigrze, Sudanie, Gwinei, Czadzie i Libii. Przez dziewicze lasy i niedostępne dotąd pustynie powstają drogi, co przyczynia się do wzrostu kłusownictwa i handlu dzikimi, zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt.
  • Wraz z rosnącym wydobyciem, rośnie transport minerałów i ropy z Afryki wzdłuż południowego wybrzeża kontynentu, powodując częstsze niż do tej pory katastrofy ekologiczne. Zagrażają one nie tylko zwierzętom wodnym jak ryby, ale także tym ściśle związanym z wodą jak ptaki morskie czy ssaki.
  • Hazina, Maiko i Nkosi – okapi zamieszkujące wrocławskie zoo, zostali ambasadorami w walce o przetrwanie gatunku.
  • Ratując okapi ratujemy cały ekosystem lasu Ituri w tym kruszce afrykańskie i łuskowce.

fot. wroclaw.pl

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ