Wrocław: Święto 27. Wołyńskiej dywizji AK

Już w najbliższą niedzielę odbędą się uroczystości z okazji przystąpienia słynnej jednostki do akcji „Burza”. Podczas mszy świętej będzie okazja do spotkania i rozmowy z ostatnimi weteranami słynnego oddziału.

Msza święta odbędzie się w niedzielę 15 stycznia w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Horbaczewskiego we Wrocławiu. To właśnie tam w listopadzie umieszczona została tablica poświęcona żołnierzom 27. Wołyńskiej dywizji AK, którzy w trakcie wojny walczyli z bandami UPA. Na początku uroczystości zostaną odznaczone osoby, które przyczyniła się do jej powstania. Sama msza zostanie przeprowadzona przez ks. prałata Czesława Majdę, zaś narratorem w jej trakcie będzie Jerzy Rudnicki – historyk i wybitny znawca historii Kresów.

Nabożeństwo zostanie przeprowadzone w asyście kompanii honorowej i orkiestry wojska polskiego, zaś sam kościół będzie przystrojony sztandarami wojska, organizacji kombatanckich, a także szkół upamiętniających tradycje dawnych oddziałów. Po mszy kombatanci złożą wieńce i kwiaty pod tablicą, aby upamiętnić swoich kolegów, którzy nie doczekali kolejnej rocznicy akcji „Burza”.

Rozkaz do rozpoczęcia akcji „Burza” wydał w listopadzie 1943 roku gen. Tadeusz Komorowski – komendant główny Armii Krajowej. Polegać ona miała na walce z wycofującymi się wojskami niemieckimi, tuż przed wkroczeniem na polskie ziemie Armii Czerwonej. Akcja zbrojna miała pokazać sowietom, że to właśnie Polacy są gospodarzami na swojej ziemi.

To właśnie 15 stycznia rozpoczęły się pierwsze działania zbrojne na Wołyniu. Choć w wielu miejscach udało się pokonać osłabione jednostki Wehrmachtu, to akcja pod wieloma względami zakończyła się tragicznie. Zdekonspirowani żołnierze polskiego podziemia często padali bowiem ofiarami NKWD, co kończyło się ich rozbrojeniem, aresztowaniami, a nawet egzekucjami.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ