J. KOWALSKI: NAJLEPSZYM SPOSOBEM NA WALKĘ ZE SMOGIEM JEST GEOTERMIA

fot. twitter.com

W sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja były wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski wskazał, że w latach 90. XX w. Polska miała większy problem ze smogiem niż obecnie, ale należy wciąż dbać o jakość naszego powietrza. Ekspert ds. rynku gazu wskazał że najlepszym sposobem na walkę ze smogiem byłaby geotermia.

Występowanie smogu jest związane przede wszystkim ze spalaniem węgla w domowych piecach – tłumaczył były wiceprezes PGNiG.

Największy czynnik sprzyjający powstawaniu smogu to jest spalanie węgla w domowych piecach. 25 proc. powstawania smogu wiąże się z komunikacją, a więc samochodami. Na początku lat 90. XX w. problem smogu był zdecydowanie bardziej poważny. Ale to nie zwalnia nas z obowiązku dbania o polskie powietrze, szczególnie w Krakowie, Zakopanem, Warszawie czy Poznaniu – zaznaczył Janusz Kowalski.

Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego wskazał na działania, jakie państwo polskie powinno poczynić, aby walczyć z zanieczyszczonym powietrzem.

Obecnie mamy do czynienia z medialnym podniesieniem sprawy walki ze smogiem i trzeba się zastanawiać, w jaki sposób zwalczyć to zjawisko. Pomysłów jest bardzo wiele, ale warto rozważyć te najciekawsze. (…) Jednym z pomysłów jest dopłata dla mieszkańców na wymianę piecyków węglowych na gazowe. To spowoduje, że polepszy się jakość powietrza. Spalanie gazu ziemnego powoduje to, że tych szkodliwych substancji jest 4 razy mniej niż w przypadku spalania węgla. Tu potrzebne są regulacje ustawowe, szczególnie w kontekście zachęty dla mniej zamożnych osób, dla których koszty zamiany piecyka węglowego na ogrzewanie gazowe są wydatkiem bardzo wysokim – mówił były wiceprezes PGNiG.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wraz z PGNiG wspólnie pracują nad tym, aby koszty ogrzewania gazowego nie były zbyt wysokie w porównaniu z dotychczasowym ogrzewaniem węglowym – dodał Janusz Kowalski.

Proszę pamiętać, ze PGNiG jest specyficzną spółką, która ma wpisane w statucie konieczność zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a więc konieczność zapewnienia takich ram, aby gaz ziemny był dla Polaków jak najtańszy. Przede wszystkim chodzi tu o indywidualnych odbiorców – wskazał były wiceprezes PGNiG.

Obecnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest w Polsce monopolistą, jeśli chodzi o dostawę gazu, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad tym, aby została stworzona konkurencyjna spółka, a z tym przyjdą również i niższe ceny gazu – wyjaśnił.

Dopóki mamy jednego i dominującego dostawcę surowca, dopóty nie jest możliwa dywersyfikacja, a więc stworzenie sytuacji konkurencyjnego rynku gazu. Polska w takiej sytuacji znajdzie się od roku 2023. Po to dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje, aby od tego czasu cena gazu dla Polaków była jak najniższa. Dopiero, kiedy będzie stworzona konkurencyjność, wtedy będzie realny rynek. Tu systemowe rozwiązanie jest bardzo potrzebne – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Janusz Kowalski podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem w walce ze smogiem byłoby wykorzystywanie geotermii.

Inicjatywy ministra środowiska prof. Jana Szyszki, które mają wspomagać procesy związane z uzyskiwaniem energii ze źródeł geotermalnych, to jest absolutnie kluczowa sprawa. Warto, aby w tej sprawie była całościowa polityka państwa, która spowoduje to, że te systemowe projekty uzyskają wsparcie i dofinansowanie jako alternatywa dla tych wysokoemisyjnych źródeł – powiedział ekspert ds. rynku gazu.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

 1. Kolejny ekspert od SMOGU Pan Janusz Kowalski się ,,objawił,,
  W sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja były wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski wskazał, że w latach 90. XX w. Polska miała większy problem ze smogiem niż obecnie, ale należy wciąż dbać o jakość naszego powietrza. Ekspert ds. rynku gazu wskazał że najlepszym sposobem na walkę ze smogiem byłaby geotermia.

  Ad Vocem odpowiem temuż ekspertowi /lakonicznie/ by odpowiedział konkretami a nie sloganami.
  Standardem jest w innych krajach na zachodzie ,że koszty ogrzewania to około 10% ich dochodów!!!
  Jakież to metody pomiarowe pozwalają na określić ile procent zanieczyszczeń pochodzi z pieców indywidualnych
  a ile ze spalin samochodów czy też elektrociepłowni i naszych elektrowni a ile wiatr przynosi.
  Sprawność naszych elektrowni nie przekracza 40% i na wyprodukowanie 1 kWh energi zużywają 3kw energii paliwa
  w którym są zrębki i biomasa w postaci balotów ze słomy itp.
  A czy wie pan co to jest wypalanie komina np.w w EC Łęgu w Krakowie i czy wtedy działają elektrofiltry i jakie zanieczyszczenia
  są wtedy emitowane do atmosfery.
  Gdzie owe elektrofiltry są zamontowane/mniemam,że na szczycie komina/i jak często ulegają awarii oraz jaki program
  i urządzenia monitorujące rejestrują ich działanie i czy Wydziały Ochrony Środowiska mają do nich dostęp i czy są przez nie oplombowane.
  Jakie straty są w sieciach przesyłowych energii elektrycznej i innych nośników i jak owa sprawność ma się do kotła indywidualnego z dolnym spalaniem którego sprawność wynosi około 85% /przy określonej temp.zasilania i powrotu na inst.co/
  Czym mają się ogrzewać mieszkańcy w przypadku awarii sieci ciepłowniczej czy gazowej,lub kiedy Władimir Putin zakręci kurek z gazem.
  Co Pan uczynił w okresie pełnienia wysokiej funkcji by obniżyć ceną gazu /mamy najdroższy w Europie/i by zapewnić Polsce
  bezpieczeństwo energetyczne.
  Jaką ilość związków szkodliwych emitują samochody np..w Krakowie w godzinach szczytu przy prędkości 6 km /h i uwzględnieniu
  że producenci aut zaniżają dane dot.zużycia rzędu około 25% a emisji spalin nawet sześciokrotnie/Vide roszczenia USA w do Niemieckiego VW./
  W zakończeniu dodam,że smog jest transgraniczny i przemieszcza się do 2500 km.
  Jak jest wiatr zachodni do nas dociera z Essen /ThyssenKrupp AG – jeden z największych światowych producentów stali/
  https://wdolnymslasku.com/2017/01/15/j-kowalski-najlepszym-sposobem-na-walke-ze-smogiem-jest-geotermia/
  Raczkującą geotermię pominę ,ale oczekuję ze strony Pana konkretów jak mapa Polski ze źródłami ,kosztów odwiertów i sieci przesyłowych
  I ewentualnej ceny ogrzewania domu .
  Żegnam Pana z należnym poważaniem i oczekiwaniem na konkretną odpowiedż-Henryk Walczak
  P.S Do wiadomości Radio Maryja celem przesłania rozmówcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ