Hodowle drobiu w Polsce, zagrożone wirusem ptasiej grypy? W Kudowie Zdroju w prywatnym gospodarstwie zlikwidowano 193 sztuki kur

Hodowle drobiu w Polsce, zagrożone wirusem ptasiej grypy. W Kudowie Zdroju w prywatnym gospodarstwie zlikwidowano 193 sztuki kur. Jak powiedział Dr Włodzimierz Skorupski Główny Lekarz Weterynarii:

“Próbki pobrane i przebadane w Puławach potwierdziły obawy lekarza weterynarii, który został wezwany do gospodarstwa pod Kudową. U ptaków wykryto wysoce zjadliwą grypę A podtypu H5N8. To już dwudzieste dziewiąte ognisko a pierwsze w województwie dolnośląskim objęte specjalnym nadzorem weterynaryjnym. Inspektorzy, w tym rejonie wytypowali 17 gospodarstw, gdzie będą musieli zlikwidować ogniska.

W tym samym czasie, w Krakowie również wykryto trzydzieste ognisko tej samej grypy w gospodarstwie, gdzie było 52 sztuki różnego drobiu i hodowlanych gołębi”.

Jak widać wirus rozprzestrzenia się gwałtownie. Po lubuskim, opolskim wirus H5N8 występuje już w małopolskim i dolnośląskim. Na dzisiaj Dr Włodzimierz Skorupski Główny Lekarz Weterynarii uspokaja:

” żadnego zagrożenia dla ludzi nie ma. Podejmujemy działania profilaktyczne, ustanowione już są strefy buforowe. W promieniu 3 km od ogniska prowadzony jest monitoring służb weterynaryjnych i leśnych”.

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko dla ludzi?, zapytaliśmy Magdalenę Mieszkowską, rzecznika prasowego Stacji Sanitarno Epidemiologicznej we Wrocławiu:

“nie ma się czego bać, dlatego że grypa typu A H5N8 jest grypą, która występuje wyłącznie u ptactwa. Przejście bariery immunologicznej na człowieka jest bardzo trudne. Nigdy nie wykryto wirusa u ludzi”.

Wojewoda Dolnośląski  na zwołanym posiedzeniu zespołu zarządzania  kryzysowego w sprawie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na Dolnym Śląsku – potwierdził brak zagrożenia

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ