Pijane myszy pomogą wyjaśnić ważny problem badawczy?

Mammal Cute Mouse Rodent Nature Animal Nager

O tym, że po spożyciu alkoholu nagle rośnie głód, wiadomo nie od dziś. Brytyjscy uczeni zbadali, dlaczego tak się dzieje. W tym celu upito… myszy.

Etanol jako substancja kaloryczna powinien zaspokajać głód, tym bardziej, że do czystego alkoholu dodawane są inne energetyczne składniki (np. cukier w winie). Jest jednak dokładnie odwrotnie – głód wręcz się wzmaga. Z jakiego powodu?

Jak dotąd uważano, że po alkoholu łatwiej ulec zachciankom. Zwiększenie apetytu następowałoby zatem na podłożu przede wszystkim psychologicznym. Naukowcy przypominają, że głód i apetyt to dwie odmienne sprawy. Należy rozróżniać między ochotą na zjedzenie czegoś smakowitego od odczuwania faktycznej potrzeby jedzenia.

Naukowcy z Francis Crick Institute (Wielka Brytania) postawili hipotezę, że reakcje mózgu u osób spożywających alkohol mogą być podobne do tych, które powodują otyłość. W tym celu postanowili upić… myszy. Zwierzęta przez trzy dni szprycowane były dawkami alkoholu. Łącznie przyjęły dawkę równą dwóm butelkom wina lub sześciu litrom mocnego piwa. Następnie zbadano reakcje gryzoni. Okazało się, że pijane myszy rzeczywiście stały się bardziej zachłanne na pożywienie.

Pod wpływem alkoholu wzrosła aktywność neuronów AgRP. Zwiększają one uczucie głodu, spowalniając zarazem procesy metaboliczne. Mimo że neurony POMC odbierały sygnały o nasyceniu organizmu, neurony AgRP  pozostawały głuche na te informacje, w dalszym ciągu wywołując poczucie głodu. Następnie myszom podano środek, który dezaktywował neurony AgRP. Wówczas gryzonie natychmiast przestały jeść. Głód poczuły dopiero po upływie dłuższego czasu.

Naukowcy podkreślają, że układy neuronowe rządzące głodem w mózgach człowieka i myszy są do siebie podobne. Dodatkowo myszy reagują na alkohol podobnie jak ludzie. Co powoduje reakcję wywołującą głód, tego jeszcze nie wiadomo, eksperyment stanowi jednak punkt zaczepienia dla dalszych badań.

Źródło: crazynauka.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ