Jędrysek w Radio Wrocław: Złamano wszelkie reguły przy okupowaniu w Sejmie, widać powyborczą traumę rozpadających się grup parlamentarnych

mariusz jedrysek nowy.jpg

Podsumowanie 27 dni protestu w Sejmie, kandydatach na prezydenta Wrocławia w Debacie Politycznej z Tomaszem Dudą rozmawiali wrocławscy politycy.

Joanna Augustynowska z .Nowoczesnej powiedziała skomentowałą obecną sytuację w parlamencie i samorządzie:

„To jest przykre, że ze strajku, nie wychodzimy wzmocnieni jako Polacy ale kompletnie podzieleni. Mamy dwie rzeczywistości a rolą opozycji jest informowanie społeczeństwa. Z Prawem i Sprawiedliwością zgadzamy się co kadencyjności ale dwu-kadencyjność powinna obejmować również posłów i senatorów.
W sprawie kandydata na prezydenta Wrocławia, Augustynowska powiedziała, że .Nowoczesna nie ma takiego kandydata. Absurdalna byłaby też koalicja z PO. Ale życzy wszystkim aby był to kandydat, który przywróci równowagę

Marek Łapiński, z PO odniósł się do kwestii zmian w ordynacji wyborczej proponowanych przez PiS oraz o możliwości wystawienia wspólnego kandydata na Prezydenta Wrocławia:

„Obywatele muszą mieć wiedzę o tym, jak rządzący wykonują swoje obowiązki a my nie chcemy waszej dobre zmiany.
O zapowiedzi dwu-kadencyjności: to będą większe zmiany w samorządzie, to jest zapowiedź centralizacji, przekazania kompetencji wojewodom. My musimy upominać się o swoje prawa.
Co do wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia, zdziwiony Łapiński odpowiedział, że połączenie sił gwarantowałoby sukces i zwycięstwo nad PIS-em. Mamy kilka godnych kandydatur i poparcie nas, naszego programu.

Paweł Grabowski z Kukiz’15 skrytykował Nowoczesną i Platformę:

Kukiz ’15 nie jest publicznym awanturnikiem. W Sejmie mieliśmy do czynienia z konfrontacją. Ryszard Petru postanowił zmierzyć się z Grzegorzem Schetyną, wszedł razem z nim do klatki i skończył, jak Popek z Pudzianem… Na tym proteście stracili wszyscy, zwłaszcza Platforma Obywatelska, która schodząc z barykady sejmowej nie osiągnęła nic. Sytuację .Nowoczesnej ciężko komentować, bo sam Ryszard Petru zamilknął. Tak działa partiokracja, wzajemnie zwalczanie się… poza tym mam wrażenie, że PO szykuje się grunt na powrót Donalda Tuska.
O przyszłym prezydencie Grabowski powiedział, że musi to ktoś z ruchu obywatelskiego, na pewno będziemy się przyglądać i punktować wszystkie kandydatury.
Podobnie wyraża się Wincenty Elsner z SLD: „też stoimy z boku i wydaje się, że można by było lepiej porozumiewać się pomiędzy szefami Platformy i .Nowoczesnej. Niewątpliwie z tego protestu wyszedł wzmocniony Jarosław Kaczyński.
Im więcej kontroli, tym lepiej, wybory powinny być uczciwe. Pamiętamy, ile było znaków zapytania w poprzednich wyborach. Zatem zgadza się z .Nowoczesną. Ważne abyśmy znali reguły gry odpowiednio wcześniej.
Mimo, iż prezydent Dutkiewicz zapowiedział, że nie będzie kandydował, to widzimy próbę pozostania w grze. Wydaje mi się, że to się nie uda. Na prezydenta Wrocławia wystawimy naszego kandydata. w grę wchodzi jeszcze koalicja na centrolewicy „

Warto odnotować wypowiedź ministra Mariusza Oriona Jędrysek z Prawa i Sprawiedliwości o sytuacji politycznej powiedział:

„Złamano wszelkie reguły przy okupowaniu w Sejmie, widać powyborczą traumę rozpadających się grup parlamentarnych…widzimy teraz, że opozycja wcale nie jest zjednoczona a szkoda, bo brakuje opozycji konstruktywnej
Trzeba ustalić warunki pracy w Sejmie tak, aby każdy miał możliwość wypowiedzi, na YT jest krótki film o tym jak rozprawia się PO i PSl ze wszystkimi wnioskami na temat mniejszości.
Główny Geolog Kraju w sprawie zapowiadanej (dwu)kadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów powiedział: układy rządzące istnieją i należy to zmienić, poza tym chodzi też o transparentność podczas wyborów, byłby przekaz internetowy live i przeźroczyste urny wyborcze, bo pamiętamy jakie cuda się działy nad urnami. Na swoim przykładzie opowiem o przejrzystości wyborów. We własnej komisji wyborczej, po ogłoszeniu wyników okazało się, że mam dwa głosy. Wiedziałem, że miałem ich więcej. Prokuratura przeliczyła, sporo brakowało, to był jeden z tych cudów nad urną.

źródło: radiowroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ