Wrocławska elektrociepłownia wspiera działania na rzecz walki ze smogiem

Fot. materiały prasowe

Zanieczyszczenie powietrza, obecne szczególnie w okresie zimowym nad stolicą Dolnego Śląska, pochodzi przede wszystkim z „niskiej emisji”. Jak z nią walczyć? Wrocławski producent ciepła sieciowego zachęca do skorzystania z programu KAWKA.

Na złą jakość powietrza w mieście wpływa głównie tzw. niska emisja pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych oraz pieców opalanych paliwem stałym. Wydobywające się z przewodów kominowych spaliny unoszą się nisko nad miastem, tworząc groźny dla zdrowia smog. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest likwidacja starych pieców węglowych i przyłączenie budynków do sieci ciepłowniczej, która zapewnia przyjazny środowisku sposób ogrzewania mieszkań.

Mieszkańcy oraz zarządcy kamienic we Wrocławiu zachęcani są do zamiany sposobu ogrzewania poprzez program KAWKA. – W ubiegłym roku, w ramach KAWKI podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej blisko 100 mieszkań – mówi Maciej Tomaszewski, Dyrektor Handlu i Rozwoju z KOGENERACJI. – Każdy zarządca likwidujący źródło węglowe, a podłączający się do sieci ciepłowniczej, może otrzymać zwrot 70 proc. kosztów takiej zamiany źródła ogrzewania. Dodatkowo, jeśli podpisze z KOGENERACJĄ umowę na sprzedaż ciepła, może otrzymać od nas 3 tysiące zł – podkreśla Tomaszewski.

W ramach procesu przyłączenia do sieci ciepłowniczej KOGENERACJA pokrywa dodatkowo m.in. koszty instalacji węzła cieplnego, koszty projektu instalacji w części wspólnej budynku i systemów pomiarowych. – Przyłączenie do sieci ciepłowniczej jest rozwiązaniem korzystnym finansowo, a także bezpiecznym i wygodnym, bo nie trzeba się martwić o zakup opału, czy konserwację pieca – zaznacza Maciej Tomaszewski.

KOGENERACJA wiele już zrobiła dla poprawy jakości powietrza w mieście, a to za sprawą ukończonych w 2015 r. inwestycji prośrodowiskowych. – Uruchomione w Elektrociepłowni Wrocław instalacje odsiarczania i odazotowania zmniejszyły emisję tlenków siarki do atmosfery pięciokrotnie, a emisji tlenków azotu trzykrotnie. Dzięki tym inwestycjom dostosowaliśmy nasze urządzenia wytwórcze do nowych, obowiązujących od 2016 roku norm emisyjnych  – podkreśla Maciej Tomaszewski.

Technologia wykorzystywana do odsiarczania spalin w EC Wrocław nazywana jest „metodą mokrą wapienno – gipsową”. Widocznym efektem prawidłowego funkcjonowania instalacji jest obłok skroplonej pary wodnej unoszący się nad nowym kominem. – To sprawdzona, nowoczesna i ekologiczna technologia, która ma bardzo wysoką skuteczność – zapewnia Maciej Tomaszewski – A przede wszystkim pozwala na produkowanie ciepła i energii elektrycznej bez szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej to skuteczne narzędzie w walce ze smogiem.

KOGENERACJA S.A. należy do Grupy EDF w Polsce. W sezonie grzewczym ogrzewa ok. 60% mieszkań stolicy Dolnego Śląska. KOGENERACJA S.A. składa się z trzech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica i EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 365,7 MW i cieplnej 1080,4 MWt. Od 2000 r. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ