Ziobro: zaostrzymy kary za brutalne przestępstwa, przyspieszymy pracę sądów

fot: youtube
– Będziemy zaostrzać kary za najbrutalniejsze przestępstwa oraz adekwatnie reagować na drobne występki – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dziś premier Beata Szydło spotkała się z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i Zbigniewem Ziobro ministrem sprawiedliwości. Trwa przegląd resortów.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro zapowiedział reformę sądownictwa, która ma zwiększyć efektowność pracy sędziów. Ma zostać zmieniona liczba funkcyjnych stanowisk w sądach. Resort planuje też wprowadzić zasadę niezmienności składu sądu – sędziowie znający sprawę, mają ją prowadzić do orzeczenia. Jak stwierdził minister w Polsce mamy 10 tysięcy sędziów. – To cała armia – zauważył Ziobro.

Planowana jest również duża reforma Kodeksu karnego. Celem zmiany ma być uelastycznienie polityki karnej. – Z jednej strony pozwalając na nawet łagodniejsze, a w każdym razie adekwatne reagowanie na drobne występki popełniane przez sprawców jednorazowych, z drugiej strony istotne jest też zaostrzenie odpowiedzialności karnej za te najbrutalniejsze ciężkie przestępstwa z użyciem przemocy wymierzonej w ludzkie zdrowie i życie – powiedział Zbigniew Ziobro.
– Przygotowaliśmy szereg zmian, które będą przeprowadzone na przestrzeni kilku lat – dodał minister.

Kolejnym pomysłem ministerstwa jest jest stworzenie systemu informatycznego, który ma mierzyć obciążenie sprawami sądów i sędziów. Pozwoli to na rozłożenie ich tak, aby przyspieszyć postępowania.

źródło: Telewizja Repubika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj