Mają stare tramwaje i autobusy, zbierają na … pług

I to nie byle jaki, bo Konstal 4N z 1962 roku. Ten konkretny egzemplarz należy obecnie do Zakładu Torowego i jeszcze kilka lat temu z powodzeniem był używany do odśnieżania torowisk. Teraz ma trafić na złom, jednak wrocławski Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce dać mu drugie życie.

To jeden z nielicznych zachowanych pojazdów tego typu. Póki co doszło do porozumienia z wrocławskim Zakładem Torowym, który zgodził się odstąpić maszynę za siedem tysięcy złotych. Zebranie tych pieniędzy to spore wyzwanie, ale jednocześnie początek długiej drogi prowadzącej do renowacji zabytkowego pojazdu:

– Najpierw musimy dokładnie ocenić jego stan. Wiemy, że jeszcze kilka lat temu był wykonywany remont wagonu, ale od dłuższego czasu nie był on uruchamiany. Póki co naszym głównym celem jest sam zakup i przetransportowanie go do naszej siedziby, aby uniknąć złomowania – wyjaśnia Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pług już za kilka lat ma szansę wyjechać na ulice Wrocławia. Jednak już nie jako pojazd służący konserwacji torowisk, lecz atrakcja turystyczna. KSTM posiada już kilka zabytkowych pojazdów różnego typu, w tym tramwaj Konstal 4N, 102NA (popularny „ogórek”) czy królującego niegdyś na wrocławskich ulicach Ikarusa. Ten ostatni właśnie jest konserwowany – klub szuka sponsora, który w zamian za wsparcie tego projektu mógłby liczyć na nietuzinkową reklamę:

– Układem idealnym byłby brak większej ingerencji w wygląd autobusu. Wszystko jest jednak do ustalenia. Można umieścić reklamę na karoserii, szybach, albo w ramkach wewnętrznych – wymienia Krzysztof Kołodziejczyk.

Wiele z pojazdów remontowanych przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego docelowo będzie eksponowanych w starej zajezdni Dąbie przy ul. Wróblewskiego. Pasjonaci dawnych pojazdów zajmą się tworzeniem w tym miejscu muzeum transportu miejskiego we współpracy ze stowarzyszeniem Tratwa, które zarządza tamtejszymi obiektami. Klub posiada też wydzielone miejsce w dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej, gdzie odbywają się remonty należących do niego pojazdów.

Każdy może wesprzeć KSTM w pozyskaniu i remoncie zabytkowego pługu. Każda kwota ma znaczenie. Wystarczy przelew z tytułem wpłaty “Darowizna – pług”:

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego
Numer konta: 54 1090 2503 0000 0001 3098 7302

Fot. Tramwaj Bremen przerobiony na pług. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ