Wysokie ciśnienie w podeszłym wieku zmniejsza ryzyko demencji!

domena publiczna

Amerykańscy nauczeni odkryli, że wysokie ciśnienie krwi wcale nie musi grozić demencją.

Wzrost ciśnienia krwi związany jest ze wzrostem wysiłku serca. Grozi to uszkodzeniem mięśnia sercowego lub zawałem. Wysokie ciśnienie może również sygnalizować, że naczynia krwionośne są uszkodzone.

Jeśli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w mózgu, rośnie ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Toksyczne białka prowadzą do obumarcia komórek mózgowych, i do demencji.

Tymczasem okazało się, że najbardziej narażeni na Alzheimera są ludzie, którzy mają wysokie ciśnienie w średnim wieku (40-50 lat). Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego na podstawie licznych i długoterminowych badań wykazali, iż u osób starszych ryzyko było mniejsze. Ci, u których nadciśnienie tętnicze pojawiło się w wieku 80-89 lat rzadziej zapadali na demencję.

Prawdopodobnie odpowiada za to zmniejszony przepływ krwi w mózgu, wynikający ze zmiany struktur naczyń krwionośnych. U 30% ludzi, którzy ukończyli 70 rok życia występują zawroty głowy lub osłabienie, gdy zmieniają pozycję siedzącą na stojącą. Powodem jest mniejsza ilość krwi przedostającej się do mózgu. Jeśli zatem nadciśnienie pojawi się dopiero po osiągnięciu wieku podeszłego, może to mieć skutki pozytywne dla organizmu – przepływ krwi utrzymuje się na odpowiednim poziomie, dzięki czemu mózg funkcjonuje prawidłowo.

Źródło: tylkomedycyna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ