Historyczny sukces wrocławianki!

Jason Auch, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Radio Wrocław poinformowało o wielkim sukcesie wrocławianki. Małgorzata Wojtaczka jako pierwsza Polka w historii zdobyła biegun południowy.

Pani Małgorzata szła na biegun samotnie, począwszy od krańca Antarktydy. To tzw. klasyczny dystans. Jak dotąd przeszło go bardzo mało kobiet, bo około dziesięciu. Teraz w tym elitarnym gronie znalazła się pochodząca z Wrocławia Polka.

– Ten marsz był niesamowity. Jestem trochę zmęczona, ale szczęśliwa, że jednak dotarłam. Życie jest piękne. Pozdrawiam wszystkich – czytamy na portalu radiowroclaw.pl

Zdobywczyni bieguna maszerowała przez 69 dni. Ciągnęła za sobą ciężkie sanie z zaopatrzeniem. W końcowym etapie podróży poruszała się w tempie jednego kilometra na godzinę. Ostatni odcinek postanowiła zdobyć za jednym zamachem, bez zatrzymywania się. Szła przez 23 godziny z rzędu.

Zdążyła w zasadzie w ostatniej chwili. Na biegunie znajduje się obóz prowadzony przez amerykańską firmę Antarctic Logistics & Expeditions. Wspiera ona wyprawy polarne. Jednak z powodu nadciągającej wcześniej niż zazwyczaj zimy polarnej, baza zostanie lada moment zamknięta. Jeszcze dzisiaj zdobywczyni wsiądzie na pokład samolotu i odleci do bazy.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ