Poseł Jacek Świat: Wrocław trzeba przewietrzyć

jacek_swiat.jpg
fot. youtube.com

W Radiu Rodzina posłowie Michał Jaros i Jacek Świat rozmawiali o wyborach parlamentarnych, unii metropolitarnej i przyszłym prezydencie Wrocławia.

Jednak tematem, który zdominował dyskusję była wizyta Jarosława Kaczyńskiego we Wrocławiu oraz to co się działo za zamkniętymi drzwiami spotkania z najważniejszymi wrocławskimi i dolnośląskimi członkami partii. Poseł Jacek Świat powiedział:

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej Jarosław Kaczyński przedstawił priorytety lokalnych środowisk partyjnych, w części drugiej odbył się panel dyskusyjny. Tematem przewodnim były zrealizowane projekty rządu Beaty Szydło.

W najbliższym czasie skupimy się na wyborach samorządowych 2018 i prezydenckich 2019. Teraz skupiamy się nad zapowiedzianą reformą mediów czy koniecznymi zmianami w strukturach samorządowych, np. wprowadzeniu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Według posła Świata Wrocław stał się twierdzą, decydenci przesypiają wygodnie w fotelach a układ towarzyski nie jest zainteresowany rzeczywistymi potrzebami wrocławian. Przewietrzenie atmosfery jest potrzebne.

Z oceną Jacka Świata nie zgodził się Jaros. Wrocław był i jest dobrze rządzony. Przywołał prezydentury Huskowskiego, Zdrojewskiego i obecnego Rafała Dutkiewicza:

Miasto zmieniało się strukturalnie, to był dobry czas dla Wrocławia, i na pewno mieszkańcy wszystkich prezydentów dobrze oceniają. Oczywiście zmiana musi nastąpić ale zmiana z kontynuacją.

Wyzwaniem dla następnego prezydenta będzie – czysty Wrocław. Według mojej oceny, nikt z PIS-u nie ma szansy na wygranie wyborów prezydenckich

Michał Jaros z .Nowoczesnej jest przekonany, że kandydaci tej partii wygrają wybory w samorządach a także na prezydenta Wrocławia:

Dla nas to jest duże wyzwanie, mamy już 5 tys. członków, ale brakuje nam doświadczenia politycznego. Naszą siłą jest inna wizja Polski niż PIS-u a nasz kandydat na prezydenta Wrocławia będzie najlepszą propozycją dla mieszkańców.

Goście Radia Rodzina o Wrocławskim Związku Metropolitarnym.

Michał Jaros:

To wielkie wyzwanie, potrzebujemy nowej jednostki administracyjnej dofinansowanej z budżetu państwa. Dzięki WZM zyskają wszyscy, zarówno Wrocławianie jak i Dolnoślązacy. Poznańskie i Górnośląskie już mają taki związek.

Jacek Świat uważa, że powołanie kolejnego tworu administracyjnego jest zbędne.

Jeśli Wrocław ma tylko 640 tys. mieszkańców – z tendencją do wyludniania – trudno porównywać się do metropolii warszawskiej czy górnośląskiej. Na pewno inwestycje drogowe i kolej aglomeracyjna jest naszym wspólnym celem, tylko czy do tego potrzebne jest kolejne “nowe ciało?” Przecież to się wiąże z nową biurokracją, będą po prostu powielać to, co należy do samorządu wojewódzkiego a co najgorsze oznacza rozmycie kompetencji. Poza tym żeby autobus MPK jeździł do Długołęki, Wilczyna czy Bielan Wrocławskich nie trzeba powoływać specjalnych administracyjnych struktur, które zawsze z biegiem czasu rozrastają się.

Zarówno Michał Jaros jak i Jacek Świat nie ujawnili kandydata swoich partii na prezydenta Wrocławia. Taką informacją obydwie partie podzielą się za kilkanaście miesięcy.

MP

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ