Wrocławska Spółka EIT+może niedługo zmienić właściciela. W tle 800 mln dotacji z Unii

innowacje.jpg

Dzisiaj we Wrocławiu był minister Piotr Dardziński  i spotkał się z miejskimi radnymi z PiS na nieoficjalnym spotkaniu, w trakcie którego poruszony został temat kłopotów EIT+.

Ustalono, że EIT+ jest spółką miejską wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Pozwala to realizować interesujące przemysł projekty badawcze oraz badania podstawowe, uwzględniające światowe trendy rozwojowe. Obecnie pakiet kontrolny jest w rękach władz Wrocławia, ale to może ulec zmianie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółka  EIT+ jest także kłopotem Prezydenta Dutkiewicza, ponieważ brakuje środków na jej funkcjonowanie. Co ciekawe spółka ta pozyskała dotacje i likwidacja jednostki jest równoznaczna ze zwrotem około 800 mln z powrotem do budżetu Unii.

O komentarz poprosiliśmy radnego dr Krystiana Mieszałę :

Rząd ma pomysł by rozwiązać problem z EIT+ polegający na przekazaniu udziałów spółki na rzecz sektora rządowego. Wydaje się, że jest to rozsądna decyzja, ponieważ pozwoli ona na dalsze funkcjonowanie jednostki i obędzie się bez konieczności zwrotu środków. Nie wyobrażam sobie, by przy obecnym zadłużeniu Wrocławia (w granicach 5 mld zł ) musielibyśmy  jeszcze oddać 800 mln dotacji. Przekazanie EIT + pozwoli również zmienić profil działalności i skoncentrować się na badaniach, tak bardzo potrzebnych przedsiębiorcom.

Władze Wrocławia wyraziły zainteresowanie pomysłem i obecnie trwają rozmowy. Ostatecznej decyzji można się spodziewać w lutym lub w marcu.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Do zaorania, a Dudi powinien z wlasnej kasy (no moze pół na pół z Lutym) te straty pokryć. Nie ma powodów aby dalej finansować tych palantów. Żadnego sensu no może poza ambicjami jakiegoś przygłupa toto nie miało. No i tak to się musiało skończyć. Ciekawe kto weżmie na siebie odpowiedzialność za powstanie tego „plusa ujemnego”. Przy okazji czy w Internecie jest listya tego najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego ? Chętnie bym się zapoznał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ