Przypomnimy Niemcom, kto jest odpowiedzialny za zagładę milionów ludzi. Rozmowa z Kamilem Rybkowskim


W środę, z Wrocławia do Wiesbaden, pod siedzibę niemieckiej telewizji ZDF, wyruszą członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Miast i Wsi z mobilnym bilbordem, który ma przypomnieć Niemcom kto był twórcą obozów zagłady, kto przywoził tam więźniów, kto ich uśmiercał, wreszcie kto jest odpowiedzialny za wywołanie II wojny światowej.

MP Jedziecie do krajów, gdzie mówią o nas źle, przez kilka dni będziecie drażnić Niemców, Belgów i Anglików. Wasz bilbord odbiera się jednoznacznie.

Wyjazd pod siedzibę publicznej telewizji ZDF, to rezultat ominięcia wykonania wyroku krakowskiego sądu. Karol Tendera, były więzień obozu Auschwitz miał zostać przeproszony przez niemiecką telewizję za sformułowanie „polskie obozy śmierci”. Jednak przeprosiny zostały umieszczone w sposób uniemożliwiający odczytanie.

Publiczne mówienie nieprawdy było, ale nie było publicznych przeprosin i sprostowania. Na to zgody nie ma, dlatego najpierw jedziemy do Wiesbaden, pod siedzibę stacji ZDF potem do Bonn, Brukseli i Londynu. Pojechalibyśmy i dalej. Przecież wypowiedzi o polskich obozach śmierci pojawiają się na całym świecie.

MP Czy wierzycie, że misja przyniesie oczekiwany rezultat?

KR Akcja, która teraz przybiera takie rozmiary, została zainicjowana dwa lata temu na fali manipulacji medialnych w Europie i na świecie. Zewsząd słyszeliśmy o czynach, których nie popełniliśmy. A rozpowszechniane nieprawdziwe twierdzenia o polskich obozach śmierci nie były w ogóle dementowane. Niemcy zaczęli relatywizować swój udział w wojnie, którą sami wywołali. Teraz mówią o nazizmie. My im pokażemy, że nazizm był w Niemczech. Naziści to Niemcy. A obozy koncentracyjne bez względu na topografię były niemieckie.

Ideologia nazistowska zawsze będzie kojarzona z Niemcami. Przecież mieli poparcie społeczne, dlatego doszli do władzy, potem dążyli do podboju Europy, następnie świata. Taki był cel – i to trzeba pamiętać.

MP Macie bardzo sugestywny bilbord. Niemcy staną w prawdzie?

KR Chcemy przypomnieć kto był odpowiedzialny za zagładę więźniów i cywili w Polsce, chcemy przypomnieć kto był twórcą obozów śmierci, a także to, że były na polskiej ziemi, ale kraju wówczas okupowanym przez Niemców.

Nam chodzi o prawdę historyczną. Stając w różnych miastach z bilbordem mamy nadzieję, że wymusimy chwilę refleksji. Tyle lat zaniedbań polskiej służby dyplomatycznej sprawiło, że Polacy muszą walczyć o prawdę. Polacy nie mają czego się wstydzić i za co przepraszać – a tak chcą nas widzieć nasi sąsiedzi. To jest kuriozalne, że 70 lat po wojnie wywołanej przez Niemców, my – ofiary – musimy upominać się fakty.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ