Duże pieniądze dla Politechniki Wrocławskiej

Beata Zdyb, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Jak podaje Radio Wrocław, Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej został dofinansowany sumą blisko 38 milionów złotych. Uczeni wykorzystają środki na prace w międzynarodowym programie ESS ERIC. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program Europejskie Źródło Spalacyjne (European Spallation Source) ERIC rozpoczął się w sierpniu 2015 r. Jego celem jest utworzenie supernowoczesnej placówki badawczej. Jej przeznaczeniem będzie badanie materiałów za pomocą neutronów. Nad projektem pracuje 17 państw europejskich, w tym Polska. Placówka, na której lokalizację wybrano szwedzkie miasto Lund, ma być gotowa w 2020 r. Centrum zarządzania danymi będzie mieścić się w Kopenhadze.

Wrocławska politechnika odpowiada za polski wkład w projekt. Uczeni ze stolicy Dolnego Śląska zaprojektują, dostarczą i uruchomią dwa systemu odpowiadające za tzw. dystrybucję kriogeniczną. Na czele zespołu badawczego stoi dr inż. Jarosław Poliński (Wydział Mechaniczno-Energetyczny).

Politechnice Wrocławskiej przyznano dotację z budżetu państwa w wysokości blisko 38 mln zł. Uczelnia otrzyma pieniądze w trzech etapach. Ostateczny termin realizacji prac nad projektem to 28 grudnia 2018 r.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj