Radni PiS chcą zachęcić mieszkańców do korzystania z paliw ekologicznych przy ogrzewaniu domów

smog.jpg

Marcin Krzyżanowski, przewodniczący klubu PIS na specjalnej konferencji dla mediów przedstawił projekt pomocowy dla tych mieszkańców Wrocławia, którzy ogrzewają mieszkania węglem, zamiennie nazywany paliwem stałym. Pisaliśmy o tym w artykule, pt: Radni z PiS zaprezentowali swój pomysł na walkę ze smogiem.

Projekt pn. Wrocławski Program Osłonowy miałby wspomagać osoby z niskimi dochodami. Jednocześnie jest propozycją, zgodną z ustawą antysmogową z 2015 roku.

Warunkiem skorzystania z programu, byłoby usunięcie dotychczasowego źródła ogrzewania (piece, kominki, kozy) i włączenie się do sieci ciepłowniczej (lokalnej bądź miejskiej), lub ogrzewanie olejowe, czy gazowe, albo ogrzewanie elektryczne (tutaj w zależności od możliwości energetycznych konkretnego budynku, eksperci wydawaliby opinię jakie źródło powinno się zastosować).

Propozycja PIS-u zabezpiecza interesy Miasta, bowiem każdy z mieszkańców objętych programem, rokrocznie byłby weryfikowany ze względu na kryterium dochodowe w gospodarstwie domowym.

Wrocławski Program Osłonowy przewiduje stawkę dopłaty, która będzie obliczona na podstawie różnicy kosztów pomiędzy dotychczasowymi wydatkami a wybranym nowym źródłem ogrzewania do każdego m² mieszkania. Nadto, będzie dodatkowe wsparcie, obliczane przez pomnożenie m² i stawki dopłaty.

Teoretycznie Gmina Wrocław bierze udział w rządowym programie Kawka, który dofinansowuje 70% kosztów wymiany pieca. Jednak nie cieszy się on popularnością we Wrocławiu.

Prezydent Dutkiewicz  w jednym z wywiadów zapowiedział „ czas na kolejny etap. Etap, w którym mamy już pieniądze i czas, aby (…) żyć w zielonym i zrównoważonym mieście.”  Deklaracja ważna i kibicujemy odważnym decyzjom pana prezydenta.

 

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ