Działacze wrocławskiego SLD zaniepokojeni są gospodarką mieszkaniową Gminy Wrocław. Mają propozycję dla prezydenta

kamienic.jpg

Wyprzedaż mieszkań komunalnych trwa. Zatem pieniądze uzyskane z ich sprzedaży, razem z czynszami najemców lokali, zgodnie z przepisami, powinny być wykorzystywane na bieżące i kapitalne remonty. Powinny ale nie są.

Według Bartłomieja Ciążyńskiego, przewodniczącego wrocławskiego SLD, w 2015 roku ogółem wpływy (z czynszów i sprzedaży gminnych lokali) wyniosły 145 mln. zł, ale na remonty Miasto wydało tylko 40 mln. zł, nie wiadomo co stało się z 105 mln. zł.

I o tę kwotę zapytamy prezydenta Miasta, bo sprawa jest bulwersująca. Tym bardziej, że Magistrat zapowiedział od 1 lipca br., podwyżkę czynszów, tłumacząc to min. koniecznością wydatkowania na remonty lokali komunalnych a my wskazujemy, że pieniądze z tytułu czynszów są niewykorzystane. Mogę już powiedzieć, że radny Dominik Kłosowski złoży interpelację w tej sprawie.

Bartłomiej Ciążyński zauważa, że pieniądze pochodzące z czynszów, ze sprzedaży mieszkań komunalnych w trybie przetargowym na wolnym rynku a także z bonifikatą, czyli na rzecz dotychczasowych najemców, powinny w całości być przeznaczane na remont i poszerzanie zasobu mieszkań komunalnych.

Uważamy, że pieniądze z tych tytułów nie powinny być przeznaczane na inne cele, powinny mieć charakter funduszowy. Ten problem również w swojej interpelacji przedłoży radny Kłosowski na najbliższej sesji.

Macie ciekawą propozycję dla prezydenta Wrocławia w sprawie alternatywnego budownictwa z własnych środków gminy Wrocław?

Nie jesteśmy zwolennikami rządowej propozycji Mieszkanie +. Uważamy, że gmina, której roczne wpływy sięgają 4 mld.zł. jest w stanie sama budować mieszkania pod wynajem. Chcemy też, aby  Magistrat przedstawił swoją propozycję dotyczącą zaspokojenia mieszkalnictwa społecznego, przecież od trzech lat gmina nie wybudowała żadnego komunalnego budynku. TBS-y, to nie to samo co mieszkania komunalne, ubożsi ludzie nie będą tam mieszkać, bo czynsze są drogie.

Uważam, że prezydent Dutkiewicz i urzędnicy od wielu lat zaniedbują budownictwo społeczne. Na dzisiaj uprawnionych do zamieszkania w budownictwie komunalnym jest 1800 osób, lokali nie dość, że nie ma, to jest ich coraz mniej.

Nasza propozycja – poza podsumowaniem działań Magistratu w sprawie mieszkalnictwa, w ciągu ostatniej dekady – dotyczy tylko mieszkalnictwa komunalnego. Chcemy wykazać wszystkie pozycje z tytułu czynszów i sprzedaży i ograniczyć sprzedaż w trybie bezprzetargowym, bo mieszkań komunalnych powinno być więcej a nie mniej.

Działacze wrocławskiej SLD, uważają, że Wrocław może i powinien sam wybudować mieszkania, zarówno socjalne jak i komunalne bez wsparcia rządowego. To proste rozwiązanie nie ograniczy chęci posiadania własnego M, wielu młodym ludziom, którzy z różnych względów nie mogą wziąć kredytu, zatem ani rynek pierwotny ani wtórny nie zaspokoi ich potrzeb. Wynajem od Miasta tak.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ