Sztuczna inteligencja nie do pokonania!

domena publiczna

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej wyrafinowana. Światowa czołówka graczy w pokera poniosła klęskę w rozgrywce z programem Liberatus. Program ograł czterech sławnych pokerzystów łącznie na 1,766,250 dolarów.

Rozgrywka pod nazwą Mózgi kontra sztuczna inteligencja (Brains vs. Artificial Intelligence) rozpoczął się 11 stycznia i potrwał do 30 stycznia. Grano od 11:00 do 19:00. Razem rozegrano 120 tys. rozdań.

Co ważne, program nie jest stworzony z myślą o grze w pokera. Nie bazował na ludzkich doświadczeniach. Liberatusowi zaimplementowano wyłącznie zasady. Program przeanalizował je, a następnie stworzył swoją własną strategię. Podczas rozgrywki turniejowej Liberatus na bieżąco wprowadzał modyfikacje. Uczył się na swoich błędach. Wreszcie opracował strategię, która okazała się nie do przejścia dla światowej sławy pokerzystów.

Bukmacherzy stawiali 4:1 przeciwko sztucznej inteligencji. Tymczasem Liberatus okazał się dużo lepszym graczem, niż sądzono. Blefował nie gorzej od człowieka, a dodatkowo posługiwał się zaskakującą strategią. Potrafił ryzykować spore kwoty dla wygrania niewielkiej sumy. Zazwyczaj nikt nie gra w ten sposób.

Pokonani gracze przyznają, że to nic miłego, gdy przez 11 godzin na dobę dostawali cięgi od sztucznej inteligencji. Musieli być ciągle skoncentrowani, ale nie na wiele się to zdało.

Twórcy programu, naukowcy z prywatnego uniwersytetu Carnegie Mellon University w Pittsburgh (Pensylwania, USA) są dumni ze swojego osiągnięcia, które przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania. Zastosowanie algorytmów Liberatusa może być rozmaite. Już teraz pojawiają się pomysły, aby używać ich nie tylko w grach, ale w biznesie, branży medycznej i dla celów wojskowych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ