KURATOR NIE ZGODZIŁ SIĘ NA LIKWIDACJĘ DWÓCH SZKÓŁ

Janusz Wolniak

Na kolejnej konferencji prasowej dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk poinformował o zakończeniu konsultacji nt. podstawy programowej i podpisanie jej przez minister edukacji 14 lutego. Przede wszystkim jednak kurator wraz ze współpracownikami omówił stan rozmów i konsultacji z samorządami w kwestii nowej sieci szkół. Aktualnie wpłynęło 9 wniosków ws. przekształceń i 28 ws. likwidacji placówek, a województwie mamy 26 powiatów i 166 gmin. Jeden z tych wniosków został rozpatrzony negatywnie. Kurator nie zgadza się na likwidację dwóch placówek oświatowych w gminie Kostomłoty – w Mieszkowie i w Karczycach.

Na konferencji mówiono też o dyżurach telefonicznych i sprawach o jakie pytają się samorządy, nauczyciele i rodzice. Nauczyciele martwią się o stanowiska pracy, rodziców nurtuje gdzie dzieci będą się uczyć, a samorządy mają wiele problemów z interpretacja prawa, np. co to znaczy, że budynki tej samej placówki mają być położone blisko siebie.

Kurator zwrócił się z apelem do samorządów, by tak tworzyły sieć, aby gimnazja przypisane zostały do szkół podstawowych. Wtedy, jego zdaniem uniknie się konfliktów.

autor: Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ