Przemoc – ewolucyjne dziedzictwo człowieka

domena publiczna

Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że człowiek nie różni się od innych ssaków, jeśli chodzi o stosowanie przemocy.

Hiszpanie z Uniwersytetu Króla Jana Karola opublikowali wyniki swoich badań, podczas których przebadano 4 miliony zgonów. Porównano 1024 gatunków ssaków w ciągu 50 tys. lat. Uwzględniono również 600 populacji człowieka. Chodziło o to, aby ustalić, czy zabijanie przedstawicieli swojego własnego gatunku pojawia się tylko u ludzi.

Okazało się, że nie jesteśmy wyjątkiem. Co prawda są takie gatunki wśród ssaków, wśród których prawie wcale nie występują przypadki agresji. Istnieją jednak i takie, dla których jest to normalne zachowanie. I to właśnie do tej drugiej grupy należą ludzie i ich przodkowie. Przemoc jest naszym dziedzictwem ewolucyjnym.

Ludzkie społeczności prześledzono od paleolitu do czasów współczesnych. Zaobserwowano, że poziom agresji, która kończyła się śmiercią, był zmienny w czasie i zależał głównie od uwarunkowań kulturowych. W prehistorii przypominało inne ssaki. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w plemiona, poziom znacznie wzrósł. Natomiast w społeczeństwach bardziej złożonych, agresji było zdecydowanie mniej. Badacze konkludują, że choć przemoc to dziedzictwo ewolucyjne człowieka, to na jej złagodzenie wpływa forma zorganizowania społeczeństwa.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ