W Jeleniej Górze stanie szokujący pomnik?

Klaus-Norbert Müller, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Jak podaje Radio Wrocław, w Jeleniej Górze może stanąć pomnik upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej. Monument budzi olbrzymie kontrowersje.

Inicjatorami budowy pomnika jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”. Projekt jest do tego stopnia kontrowersyjny, że ustawienia go odmówiły zarówno Przemyśl, jak i Rzeszów.

– To nie jest kwestia tego, że pomnik jest straszny i inne miasta go nie chciały. Bardzo łatwo jest znaleźć jego detale, które dla wielu są przerażające, ale nic nie mówi się o strachu jaki miały w oczach ofiary, które przeżyły tamte wydarzenia – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

AUtorem pomnika jest Andrzej Pityński, polski rzeźbiarz, który na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. „Rzeź Wołyńska” ma kilkanaście metrów wysokości. Przedstawia orła z krzyżem wyciętym na piersi. W krzyżu widnieje trójząb, na który nabity jest ciało dziecka. U podstawy znajduje się rodzina w płomieniach, za nią – płot, na który nabite są dziecięce głowy.

Komitet chce ustawienia monumentu w Jeleniej Górze, przy Alei Solidarności albo przy ulicy Sudeckiej. Pomnik zgłoszono do budżetu obywatelskiego. Musi uzyskać akceptację rady miejskiej, a następnie zostanie poddany pod głosowanie mieszkańców.

Prawdopodobnie władze nie zgodzą się na ustawienie pomnika w dolnośląskim mieście:

– Stawianie pomników nie jest funkcją okazji z wyprzedaży. On zostanie trwale w wizerunku miasta i to nie jest monument, który będzie stał przez dwa dni czy dwa miesiące – w rozmowie z Radiem Wrocław mówi Cezar Wiklik, rzecznik prasowy jeleniogórskiego magistratu.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj