Zaskakujące odkrycie zmieni nasze wyobrażenia o dinozaurach?

FarleyKatz, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Odkryto tkanki miękkie dinozaura, który żył przed 195 milionami lat. Naukowcy twierdzą, że na żebrach dinozaura odnaleźli pozostałości kolagenu. Jest to białko strukturalne, które znajduje się w skórze oraz tkance łącznej.

Badany dinozaur to lufengozaur (Lufengosaurus). Był roślinożerny, należał do grupy prozauropodów. Żył we wczesnej jurze w Azji. Długość ciała dochodziła do 6 metrów, ważył ok. 3,5-4 ton. Na szczątki lufengozaura natrafiono na terytorium Chin w 1958 roku.

Odkrycie jest całkowitym zaskoczeniem. Jak dotąd myślano bowiem, że białka mogą przetrwać przez 80 milionów lat. Tymczasem okazuje się, że jest to ponad dwa razy więcej czasu. Co więcej, możliwe jest, że zachowały się również ślady krwi, ale wymaga to jeszcze dalszych badań.

W razie potwierdzenia się przypuszczeń, przed naukowcami otworzą się zupełnie nowe drzwi. Będzie można zestawić dużo dokładniejsze drzewa ewolucyjne zwierząt, które wymarły przed milionami lat. Wiedza o faunie z dawnych epok pochodzi bowiem nie tylko z badań nad wykopaliskami, lecz również na badaniach molekularnych. Mikroskopijna próbka kryje potencjalnie wiele wiadomości, które tylko czekają, aby je odkodować.

Źródło: crazynauka.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ