Urząd Miasta wyznaczył datę wyborów do Rad Osiedli ale to zły termin, mówią radni osiedlowi

radni.jpg

Osiedla w ramach Wrocławskiego Forum Osiedlowego i podpisały się pod Apelem w sprawie proponowanego terminu wyborów do Rad Osiedli, który został przekazany na ręce przewodniczącego RM Jacka Ossowskiego.

Apel w sprawie wyznaczenia innej daty na przeprowadzenie wyborów do Rad Osiedli został wystosowany ze względu na wprowadzenie na najbliższą sesję Rady Miejskiej projektu uchwały, który wskazuje datę 23 kwietnia 2017 roku.

Wyznaczona przez Urząd Miasta data na przeprowadzenie wyborów do Rad Osiedli wśród radnych osiedlowych kończącej się kadencji wzbudza niepokój i zadziwienie.

Dla urzędników 23 kwietnia br., na przeprowadzenie wyborów do Rad Osiedli jest terminem dobrym jak każdy inny, jednak radni podkreślają, że zwyczajowo, dość niska frekwencja, będzie jeszcze niższa, bowiem, wyznaczona data to, tydzień po Wielkanocy i tydzień przed majowym weekendem. Poza tym, według zapisu statutowego, po wyborach należałoby w ciągu 30 dni zwołać sesję, na której byłoby zaprzysiężenie nowych radnych osiedlowych, wybór przewodniczącego rady a dopiero na kolejnej sesji zarządu. Zanim nowa kadencja podjęłaby normalną swoją społeczną działalność, zastałby ich, w najlepszym razie, początek wakacji. Czyli wiele zaplanowanych wydarzeń nie mogłoby się odbyć.

Na niekorzyść wspomnianego terminu, wpływają zintensyfikowane działania wszystkich Rad Osiedli z placówkami oświatowymi. Szkołami i przedszkolami, z którymi współorganizują spotkania integracyjne, festyny osiedlowe czy pikniki rodzinne.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Powstańców Śląskich, Michał Kwiatkowski mówi, że rada, którą reprezentuje włącza się we wszystkie wydarzenia, które placówki organizują na swoim terenie:

Czasem jest to pomoc symboliczna, ale zawsze oczekiwana. Tyle, ile środków finansowych mamy na dany rok, na sport i kulturę, przeznaczamy dla dzieci na ich rozwój.

W naszej radzie od wielu lat organizujemy obchody Dnia Ziemi. Zapraszamy dzieci z przedszkoli do sadzenia kwiatów w pobliżu swoich placówek oświatowych. To jest budujące, bo widać, jak te dzieci ze swoimi rodzicami czy dziadkami, idą podlewać “swoje” rośliny. One je naprawdę pilnują.

W ocenie mojej i pozostałych Rad Osiedli, data 23 kwietnia br., wpasowuje się w termin, kiedy mamy najwięcej pracy. Zatem jeśli Radni Miejscy nie zmienią jej, tym samym, nam radnym osiedlowym uniemożliwią normalną działalność.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Powstańców Śląskich, Michał Kwiatkowski, poinformował, że ostatnie zmiany statutu, zawierają błędy logiczne:

Do ordynacji wyborczej wprowadzono zapis, że …wybory rozpisuje się na miesiąc przed zakończeniem kadencji…, zaś w statucie osiedli wskazują, … że kadencja trwa 4 lata a zaczyna się od dnia wyboru…, co oznacza, że każda kolejna kadencja będzie krótsza o miesiąc. Przeoczenie czy prawny bubel?

Błażej Szymczak z Rady Osiedla Ołbin (Forum Osiedlowe), mówi nam:

Na naszym osiedlu w Kwietniu organizujemy Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących wraz z Parafią Św. Michała Archanioła (salezjanie). Na dodatek zaraz po tej imprezie zaczynamy przygotowanie do Osiedlowego Festynu, który w tym roku będzie dużym wydarzeniem, ponieważ łączymy siły z Miejska Biblioteka Pedagogiczną Filia nr 5 oraz Stowarzyszeniem Żółty Parasol. Wcześniejszy termin wyborów spowoduje że nie będziemy mogli zorganizować festynu kwestie finansów oraz czasu. Na dodatek 28 Kwietnia to termin po Świętach Wielkanocnych i tuz przed długim weekendem majowym. Komisja ds. Partycypacji i Osiedli Rady Miejskiej twierdzi ze termin z Radami był konsultowany. Nikt niczego z RO nie konsultował i nie było żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ