W PRZYSZŁYM TYGODNIU RZĄD PRZYJMIE USTAWĘ WS. SIECI SZPITALI

domena publiczna

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że w przyszłym tygodniu rząd ma przyjąć ustawę ws. sieci szpitali. Zmiany mają zapewnić lepszy dostęp do świadczeń medycznych oraz poprawić jakość tych usług. Minister dodał, że ponad 90 proc. środków na lecznictwo szpitalne zostanie przeznaczonych na sieć szpitali.

Konstanty Radziwiłł powiedział również, że przygotowywane są kompleksowe świadczenia w kardiologii i ortopedii, gdzie szpital będzie organizował opiekę specjalisty i rehabilitację dla pacjentów np. po zawale. W innych specjalnościach ta zasada ma być wprowadzona od 1 lipca.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, podkreślił, że ustawa o sieci szpitali to szansa na racjonalne wykorzystanie środków finansowych.

– Każda zmiana z dzikiej, prywatnej wojny różnych podmiotów na tych frontach w dość uporządkowaną sieć szpitali powoduje obawę. Te obawy są akcentowane i podkreślane przez różnego rodzaju środowiska. Ja bym się tego nie bał. Myślę, że gorzej na pewno nie będzie. Uporządkowanie szpitalnictwa jest lepszym wykorzystaniem pieniędzy, a przecież w polskim systemie zdrowia, jeśli uda się uporządkować pieniądze, to nastąpi poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych – wskazał Bolesław Piecha.

Projekt nowelizacji, który ma wejść w życie w lipcu br., zakłada utworzenie systemu zabezpieczenia zdrowotnego obywateli, zwanego siecią szpitali.

Placówki, które do niej trafią, będą finansowane ryczałtowo z budżetu państwa. Pozostałe będrą mogły ubiegać się o kontrakt z płatnikiem na dawnych zasadach.

fot. Radio Maryja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj