Duże pieniądze dla wrocławskiego biobanku!

domena publiczna

Jak podaje Radio Wrocław, wrocławskie Centrum Badań EIT+ otrzyma dofinansowanie w wysokości 40 milionów złotych.

Pieniądze wyłoży Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotacja posłuży utworzeniu Krajowego Ośrodka Wiodącego i Ogólnopolskiej Sieci Biobanków. Eksperci podkreślają, że dzięki temu w Polsce rozwinie się biobankowanie. Do 2021 roku w naszym kraju ma powstać sieć biobanków.

Biobankowanie to inaczej gromadzenie materiału biologicznego. Uchodzi obecnie za jedną z najważniejszych gałęzi nauki, która może zmienić świat. Biobank to laboratorium wyposażone w wielkie zamrażarki. Przechowywany w nich materiał genetyczny wykorzystywany jest następnie w projektach naukowych i badaniach o innowacyjnym charakterze. Materiał można magazynować nawet przez kilkanaście lat.

Twórcą biobanku położonego na wrocławskich Praczach Odrzańskich jest Łukasz Kozera. Podkreśla on, że laboratorium umożliwi poszukiwanie nowych metod na walkę z wieloma schorzeniami.

– Mówiąc materiał biologiczny mam tutaj na myśli krew, produkty krwiopodobne, tkanki w tym: nowotworowe; ślinę oraz inne. Biobanki są zatem miejscami, gdzie osoby i pacjenci mogą oddać a naukowcy pobrać materiał biologiczny do badań naukowych, dlatego ich funkcjonowanie ma szczególne znaczenie dla sektora badań i innowacji, który jest przecież uzależniony w tym obszarze w dużym stopniu od wyselekcjowanego i dobrze scharakteryzowanego materiału biologicznego. To też droga do tak istotnej dla wszystkich medycyny spersonalizowanej – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ