Prywatny właściciel zostanie skazany za dewastację zabytkowego pałacu?

SchiDD, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Niebawem zakończy się wyjątkowy proces. Przed sądem stanął prezes firmy, która zniszczyła zabytkowy obiekt. Wyrok zostanie ogłoszony 17 lutego br.

Chodzi o pochodzący z XVI wieku pałac w Wojcieszowie pod Jelenią Górą (woj. dolnośląskie). Prokuratura twierdzi, że firma Invest Met Stal zniszczyła zabytek. Na czele firmy stał Michał S. i to on odpowiada przed sądem. Proces jest o tyle niezwykły, że jak dotąd w Polsce rzadko karano niszczenie zabytków.

W pałacu zbite zostały wszystkie tynki i sztukaterie. Nie wiadomo, dlaczego tak się stało. Henryk Bigo, ochroniarz, zeznaje jako świadek w sprawie. Ze szczegółami opisał proces dewastacji zabytkowej rezydencji. Ochroniarze mieli zakaz wstępu do budynku, ale słyszeli wiercenie w piwnicach. Prawdopodobnie włodarze firmy szukali czegoś w pałacu.

Prezes Michał S. nie przyznał się do winy, nie stawił się też w sądzie na ostatnią rozprawę. Firma obecnie jest w likwidacji. Dziennikarze nie mogli się z nim skontaktować.

Nowożytny pałac w Wojcieszowie szczęśliwie ocalał z wojennej zawieruchy. W dość dobrym stanie pozostawał do lat 90. XX wieku. Przeszedł w ręce prywatne. Niestety, zmieniający się właściciele nie zadbali o zabytkową rezydencję jak należy. Przepadły zabytkowe meble i żyrandole, które znajdowały się tam jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.

W 2016 roku pałac został przejęty przez komornika. Przez dziury w dachu do środka napadał śnieg. Konserwator zabytków twierdzi, że jest bezsilny. Pałac osuwa się w ruinę.

Źródło: www.wroclaw.tvp.pl

7 KOMENTARZE

  1. „Konserwator bezsilny”. To kolejny przyklad debilizmu tej instytucji i prawa ktora ja sankcjonuje. Czemu spoleczenstwo godzi sie na to????

  2. Dlaczego jest brak kontroli ze strony Państwa Polskiego nad tego typu obiektami??,prawie nic w tym kraju nie może zostać zrobione jak trzeba.od zakończenia II wojny najpierw ruskie,kolejno szabrownicy,dalej lokalna ludność,rozbiórki z polecenia państwa,dzikie prywatyzacje….i lata współczesne …dawanie zabytków różnym dziwnym ludziom, fundacjom itp.oczywiście temat dotyczy los zabytków w całym kraju a w szczególności dawnych ziem niemieckich.

  3. Pałac w Mańczycach niedaleko Strzelina. Sprzedany w stanie bardzo dobrym prywatnej osobie. Dziś popada w ruinę. Kolejni wlaściciele nic nie robią, a raczej niszczą to, co było w środku. Osobiście widziałam wycięte belki stropowe, chyba przygotowane do wywiezienia. Zgłaszałam to wójtowi gminy. I nic. Zero. Dach już się praktycznie zawalił.

  4. Pożyczka hipoteczna w szczegółach od strony prawniczej to nader zajmujący problem. Dług na hipoteke był dostępny na naszym rynku ofert bankowych od wielu już lat. Z kolei tego typu produkt pieniężny jest dość odkrywczym „pomysłem” w naszym państwie. Czym odróżnia się od prostego kredytu? Kto będzie w stanie się starać o jego zdobycie? Jakie warunki należy spełnić, by pieniądze pojawiły się na naszym koncie bankowym? Na te i do tego następne wątpliwości odpowiedź odszukasz w niniejszym wpisie. pożyczka pod zastaw nieruchomości

    • A ten komentarz nawiązuje do tego biznesmena przez którego pałac popada w ruinę? Rozumiem że jesteście tak samo działająca pseudo firemka i dla tego postanowiliscie tu właśnie umieścić swój wpis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj