W Walentynki zadbaj o swoje serce dietą. Sprawdź jak je wzmocnić

mat. prasowy

W Dniu Zakochanych celebruj nie tylko miłość do swojej drugiej połówki, ale także… do siebie! Ciepłe uczucia powinny przejawiać się w codziennych gestach, dlatego już dziś pomyśl o zdrowiu swojego serca.

W naszym ciele serce działa niczym motor, który nieustannie napędza je do działania. Narząd ten pompuje krew bez przerwy, dzięki czemu wszelkie procesy w naszym ciele mogą przebiegać bez zakłóceń i przerw. Walentynki to czas, kiedy motyw serca towarzyszy nam na każdym kroku, najczęściej w postaci naklejek, balonów i maskotek. W 2017 roku warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej podarować sobie garść rad na temat zdrowej dla serca diety. Konrad Gaca podpowiada, co w sposobie odżywiania jest ważne dla tego narządu.

Nadwaga – utrudniona praca serca

Serce jest odpowiedzialne za odżywianie całego naszego organizmu, dlatego im więcej mamy nadwagi, tym jego praca jest bardziej wytężona. „Przeciążony narząd łatwiej ulega chorobom, dlatego tak ważne jest w kontekście serca zachowywanie odpowiedniej wagi ciała” – mówi Konrad Gaca. Oto 5 porad dietetycznych, które pomogą Ci utrzymać serce w dobrej kondycji!

  1. Tłuszcze dla ciśnieniaWarto wzbogacić swoją codzienną dietę w produkty, które wzmacniają serce i cały układ krwionośny. Ważną rolę odgrywają tu kwasy tłuszczowe Omega-3, których najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie, np. łosoś. Związki te pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
  2. Wapń dla wzmocnieniaProdukty fermentacji mlecznej, czyli wszelkiego typu maślanki, kefiry i jogurty to kolejne rzeczy, których nie powinno zabraknąć w diecie. Są bogate w wapń, który wzmacnia serce. Taką samą funkcję ma także potas i magnez. Ten pierwszy znajdziemy m.in. w suszonych owocach, drugi – w pestkach dyni czy migdałach.
  1. Błonnik dla lekkościWażny jest również błonnik. Nie tylko przyczynia się do efektywnego trawienia, co bezpośrednio przekłada się na utrzymanie dobrej wagi, ale także pomaga w ochronie serca przed chorobami. Ten cenny składnik znajdziemy np. w surowych warzywach.
  1. Chrupanie ku obronieWarto także sięgać po zdrowe przekąski, jakimi mogą być orzechy. Udowodniono, że spożywanie orzechów włoskich zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową i zawał. Dzieje się tak dlatego, że są one bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i wit. E, która wpływa na wolniejsze starzenie się komórek.
  1. Jeśli kochasz – unikajDla serca dobrze będzie, jeśli w diecie zrezygnujemy także z kilku produktów. Chodzi głównie o wszelkie pokarmy, które bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu ciśnienia krwi. Znaczenie ograniczyć więc należy tłuste wędliny, ser żółty, słodycze i produkty typu instant. To ważne głównie ze względu na dużą zawartość soli w tych produktach.

Stres, zanieczyszczenia, ale przede wszystkim dieta to problemy, które bezpośrednio przyczyniają się do osłabienia serca. Walentynki to dobra okazja, aby przypomnieć sobie jak ważne dla naszego funkcjonowania jest zdrowie tego narządu i już teraz zadbać o nie w najprostszy z możliwych sposobów, dostępny dla każdego – przez odpowiednią dietę.

źródło: dolny-slask24h.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj