Zdewastowano zabytkowy pałac

Makartina, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

We wsi Osła (gm. Gromadka, pow. Bolesławiec) zdewastowano zabytkowy pałac. Sprawcy zrabowali cenny detal.

W nocy z 12 na 13 lutego pod pałac podjechał samochód terenowy. Na wznoszącą się nad głównym wejściem wieżyczkę (sygnaturkę) z zegarem zarzucono liny, które przywiązano do auta. Następnie zrzucono ją na ziemię.

Motywy działania sprawców nie są znane. Mogło chodzić o wandalizm, ale też o kradzież. Na wieżyczce osadzona była kula, którą wieńczył barokowy kogucik. W kuli prawdopodobnie znajdowały się cenne dokumenty, związane z historią budynku i okolicy.

Pałac w Osłej wybudowano w 1830 roku. Stanął na miejscu poprzedniej rezydencji, którą pięć lat wcześniej strawił pożar. Spłonął wówczas nie tylko zamek, ale i budynki gospodarcze należące do dziedzica, 1/3 gospodarstw chłopskich, młyn i oba kościoły – katolicki i ewangelicki. W późniejszym czasie pałac przebudowano w stylu secesyjnym. Po II wojnie światowej znajdował się tu PGR. Po upadku komunizmu w pałacu mieszkało kilka rodzin.

Budynek został wpisany na listę zabytków i choć należy obecnie do prywatnego właściciela, pozostaje opuszczony. Wymieniono dach i zamurowano główne wejście i okna na parterze. Jednak do środka bez większych problemów można się dostać tylnym wejściem. Mimo to wnętrza są w dość dobrym stanie.

Źródło: m.bolec.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj