Zapadł wyrok za dewastację zabytkowego pałacu

SchiDD, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Jak podaje TVP 3 Wrocław właściciel pałacu w Wojcieszowie, który doprowadził do jego ruiny, dziś w sądzie w Złotoryi usłyszał wyrok. Ma zapłacić 24 tys. zł grzywny. Prokuratura zarzucała mu kompletną dewastację obiektu, a pikanterii całej sprawie dodawało podejrzenie, że pałac został doprowadzony do takiego stanu na skutek poszukiwania w nim przez właściciela skarbów. To ważny proces – dotychczas ludzie, którzy doprowadzali zabytki do ruiny pozostawali w Polsce bezkarni

Przypominamy, że chodzi o pochodzący z XVI wieku pałac w Wojcieszowie pod Jelenią Górą (woj. dolnośląskie). Prokuratura twierdzi, że firma Invest Met Stal zniszczyła zabytek. Na czele firmy stał Michał S. i to on odpowiada przed sądem. Proces jest o tyle niezwykły, że jak dotąd w Polsce rzadko karano niszczenie zabytków.

W pałacu zbite zostały wszystkie tynki i sztukaterie. Nie wiadomo, dlaczego tak się stało. Henryk Bigo, ochroniarz, zeznaje jako świadek w sprawie. Ze szczegółami opisał proces dewastacji zabytkowej rezydencji. Ochroniarze mieli zakaz wstępu do budynku, ale słyszeli wiercenie w piwnicach. Prawdopodobnie włodarze firmy szukali czegoś w pałacu.

Prezes Michał S. nie przyznał się do winy, nie stawił się też w sądzie na ostatnią rozprawę. Firma obecnie jest w likwidacji. Dziennikarze nie mogli się z nim skontaktować.

Nowożytny pałac w Wojcieszowie szczęśliwie ocalał z wojennej zawieruchy. W dość dobrym stanie pozostawał do lat 90. XX wieku. Przeszedł w ręce prywatne. Niestety, zmieniający się właściciele nie zadbali o zabytkową rezydencję jak należy. Przepadły zabytkowe meble i żyrandole, które znajdowały się tam jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.

W 2016 roku pałac został przejęty przez komornika. Przez dziury w dachu do środka napadał śnieg. Konserwator zabytków twierdzi, że jest bezsilny. Pałac osuwa się w ruinę.

źródło: TVP3 / wdolnymslasku.com

 

PODZIEL SIĘ

12 KOMENTARZE

  1. Za dwadzieścia cztery tysiące zabytkowe meble i żyrandole ? Tanio . Powinni z takich oszustów ostatnie spodnie ściągać !

  2. To w PRL-u zabytek był w dobrej formie, gdzie nie było prywatnego właściciela, a jak był to wszystko nawet swoje obrabował? nie rozumiem tego.

  3. Wlasciciel, typowy polaczek zapewne. Jak zlapali za reke to mowi, ze to nie jego reka. Pewnie lepszy cwaniak z niego – takich “beznesmenow” mamy niestety w Polsce na potege. Scierwojady i tyle, pewnie jakies inne waly tez ma na sumieniu. Moze odpowiednie urzedy powinny sie przyjrzeć czym ten jegomosc sie zajmuje, jakimi furami jezdzi i skad je ma.

  4. Te niby skarby to przy okazji – Cwaniaczek z kolesiami (spółki córki) od lat zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT i właśnie za to pałac im w kwietniu 2016 odebrano. Dodam, że w czerwcu mieli rozprawę o wyłudzenie 8 milionów VATu – czyli nie rozdrabniali się na drobne. A za te skucia koleś kolesiowi (za ponad 700 roboczo godzin) wystawił fakturę na ponad 4 miliony – wyłudzając na szybko milion = MOŻNA? Śmieszne jest to, że pod adresem firmy nikt ich nie widział – bo to opuszczone garaże i krzaki – Legnica Ścinawska 1a

  5. I pisanie ZAPADŁ WYROK – jest mocno nie na miejscu – właściwiej by było pseudo-wyrok w wykonaniu Sądu Złotoryjskiego – Bo to ŚMIECH w wykonaniu Złotoryjskiej prokuratury i sądu – Po wysłuchaniu propozycji prokuratora (8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata) zaśmiałem się pod nosem nie wierząc w to co – Ale jak usłyszałem wyrok to ręce mi opadły i scyzoryk mi się otworzył = ŚMIECH I ŻENADA I PRAWA i to w czyim wykonaniu? Wtedy przestały mnie dziwić pomysły PiSu aby w sądach zrobić tzw.ROZPIERDUCHĘ.

  6. Zabytków w Polsce Gminy pozbywają się celowo oddają je za grosze.Całe dobro Historyczne Polski Pałace ,Zamki to ruina.W Polsce nie dba się o zabytki ,chyba już nie ma o co.Zabiliście Historię kim kolwiek jesteście ,ona zrobi to samo z wami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ