Starostwo Złotoryja z programem naprawczym. Kolejny powiat na progu bankructwa ?

domena publiczna

Radio Wrocław informuje o przyjęciu przez złotoryjskie starostwo programu naprawy.

Wprowadzić program nakazała Regionalna Izba Obrachunkowa. Pierwszy projekt budżetu został odrzucony. W ocenie inspektorów dług miał być spłacany w zbyt szybkim tempie, co mogło negatywnie odbić się na stabilności finansowej powiatu złotoryjskiego.

– Zawsze samorządowiec chce więcej wydać, niż może wydać i również z tym budżetem mamy pewne problemy. Niemniej jednak, jeśli postąpimy bardzo racjonalnie i wydłużymy spłatę zadłużenia o dwa lata, to jest szansa na to ogromna, że poradzimy sobie – mówi dla Radia Wrocław starosta Ryszard Raszkiewicz.

Starostwo jest zadłużone na 40 milionów złotych. W przybliżeniu tyle wyniósł budżet na obecny rok. Inwestycje muszą zostać ograniczone, co prowadzi do protestów. Radny powiatu rodem z Wojcieszowa Łukasz Horodyski grozi odłączeniem się gminy od powiatu złotoryjskiego.

– W tej chwili sytuacja finansowa Powiatu Złotoryjskiego spowodowała, że ludzie w Wojcieszowie głośno zaczęli narzekać, że nie ma inwestycji. Kiedy uda się mieszkańcom zebrać podpisy, złożę dokumenty o referendum, żeby Gmina Wojcieszów była przyłączona do Powiatu Ziemskiego Jelenia Góra – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Starosta precyzuje, na czym polega program, który ma naprawić finanse powiatu. W tym roku mają zostać zaoszczędzone 4 miliony złotych. Chodzi przede wszystkim o likwidację etatów tych pracowników, którzy przejdą na emeryturę. Ich miejsca zajmą stażyści.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj