Czy podziemny Lubań istnieje?

Lubański magistrat przeznaczy 50 tys.zł na odkopanie wysadzonych przez Niemców wejść do sztolni pod Lubaniem. Wcześniejsze eksploracje potwierdziły obecność wejść do tuneli i sztolni pod bazaltową warstwą góry.

Niedawno grupa poszukiwaczy odkryła zawalony chodnik, prawdopodobnie ślepy,  których jest pewnie więcej dla zmylenia a które teraz, być może zostaną zbadane. Lubań zaciekle broniły niemieckie oddziały pancerne. Dlaczego zależało im tak bardzo na odbiciu miasta z rąk Czerwonej Armii? Wszystko wskazuje na to, że zagadka i miejska legenda dzięki Urzędowi Miasta zostanie rozwiązana.

Arkadiusz Słowiński burmistrz Lubania pragnie wspomóc poszukiwaczy i sprawdzić, co znajduje się w tunelach. Ma nadzieję na rozwiązanie zagadki podziemnego Lubania. Cała operacja może przynieść spodziewany sukces, bowiem to, o czym od dawna mówią poszukiwacze, znalazło potwierdzenie w znalezionej kompletnej dokumentacji sieci sztolni w parku na Kamiennej Górze.

Poszukiwacze są optymistycznie nastawieni, już teraz widoczne są elementy zbrojenia. Mówi Jarosław Stróźniak ze Stowarzyszenia Odkrywców PERKUN:

W 2014 roku podczas poszukiwania odkryliśmy fragmenty torowania i wagoniki.

Inny eksplorator Janusz Kulczycki, ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc widział wiele miejsc, które wskazują na militarne wykorzystanie góry:

z jej wnętrza wychodzą szyny, podkłady, różnego rodzaju instalacje, belki stropowe i kable, być może do wymuszonego powietrza.

 

źródło: TVP3

foto: print scrn yt

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj