Opuszczone bunkry w Sudetach staną się atrakcją turystyczną?

domena publiczna

Grupa miłośników historii chce odrestaurować dwa bunkry w Sudetach.

Chodzi o betonowe fortyfikacje w Górach Bystrzyckich. Powstały w okresie międzywojennym. Podobne budowle w Czechach należą do atrakcji turystycznych. Jest tam ich wiele, np. na obszarze Gór Orlickich. W Polsce natomiast bunkry uległy na ogół zapomnieniu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej chce to zmienić. Jego członkowie chcą odrestaurować bunkry w miejscowości Spalona, położone opodal schroniska „Jagodna”. Być może już we wrześniu 2018 roku pierwszy bunkier zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Budowle te są o tyle ciekawe, że budowano je tak, by wyglądały jak zwykłe, a nie jako fortyfikacje. Mniejszy z nich, w którym mieściły się dwa gniazda karabinów maszynowych, był upozorowany na mały żółty dom, strzelnice były przesłonięte okiennicami, a na dachu umieszczono atrapę komina.

Drugi, większy bunkier, gdzie znajdowały się trzy karabiny maszynowe oraz działo przeciwpancerne, był ucharakteryzowany na budynek o przeznaczeniu gospodarczym. Ściany były obłożone cegłą, dach pokrywała słoma.

W odnowionych fortyfikacjach stanąć mają atrapy uzbrojenia. Póki co Stowarzyszenie nie dysponuje jeszcze środkami na realizację swoich planów.

Źródło: naszesudety.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj