Są pieniądze na odnowę zabytkowego cmentarza!

Achim Raschka / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Radio Wrocław informuje, że prywatna fundacja pozyskała środki na ratunek zabytkowej nekropolii.

We wsi Gostków (gm. Stare Bogaczowice, pow. Wałbrzych) znajduje się opuszczony poniemiecki cmentarz. Nekropolia została wpisana do wykazu zabytków i teoretycznie powinien chronić ją konserwator zabytków. Mimo to na cmentarzu rosły drzewa, wyrzucano tam śmierci. Krzyże i rzeźby były poprzewracane.

Andżelika Babula i Halina Bryk postawiły sobie za cel ratowanie zabytku. Założyły fundację i już od roku prowadzą – za wiedzą i zgodą wałbrzyskiego konserwatora zabytków – prace porządkowe na terenie ewangelickiej nekropolii. Wycinają roślinność, usuwają odpady, ustawiają nagrobki.

Teraz fundacja zdobyła dodatkowe środki. Chodzi o 11 tysięcy złotych z funduszu obywatelskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowę alejek na cmentarzu.

– Zostaną one odchwaszczone, wyczyszczone, zostaną wsypane żwirem alejki alejki, żeby przywrócić im dawną świetność. One są śliczne, przebiegają w układzie prostokątnym, z południa na północ i ze wschodu na zachód. Teren zostanie obsadzony tujami – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj