Pokot i protest w Nowej Rudzie

MP. Nowa Ruda, POKOT premiera

W Nowej Rudzie odbył się protest pod siedzibą Miejskiego Domu Kultury, gdzie miała miejsce premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland, pt. Pokot. Nieduży plac przed domem kultury pilnowała Straż Miejska i wynajęta ochrona.  Słychać było okrzyki wygłaszane przez tubę, nawołujące do bojkotu filmu a naprzeciw wchodzący Noworudziane do kina.

Wśród osób trzymających transparenty i polskie flagi najwięcej było młodych ludzi. Na jednym z banerów organizator umieścił pytania, co wy zażywacie, że takie głupoty gadacie? Po manifestacji organizator podzielił się uwagami na temat premiery, pisarki i reżyserki.

MP Dlaczego Andrzej Krawczyk zorganizował protest?

AK 10 października 2015 roku, w programie TVP Minęła 20, Olga Tokarczuk wypowiedziała się w sposób skandaliczny na temat historii Polski, na temat Polaków. Swoim osądem podważyła wszystkie wartości narodu polskiego na przestrzeni ostatnich 600-set lat.

MP Chodzi o wypowiedź czy książkę?

AK Jedno i drugie. Tokarczuk sięgnęła do materiałów, których nie weryfikowała i to jest niebezpieczne, bo książkę zekranizowała Holland. Szerzy tam same kłamstwa o Polakach. Zaczęło się od Jakubka Żyda, który żył na przełomie XIII-XIV wieku, tenże Jakubek robił spis zbrodni, znane jako Księgi Jakubowe. Spis jest tematem przewodnim książki Olgi Tokarczuk, w której określiła Polaków jako spadkobierców morderców. Pisarka, zarzuciła nam nawet to, że jesteśmy dziedzicami właścicieli niewolników.

MP  I teraz muszę zapytać o reżyser filmu.

AK Agnieszka Holland nakręciła film na podstawie książki Tokarczuk w Kotlinie Kłodzkiej, tutaj w Nowej Rudzie. I teraz ciekawa rzecz, podczas festiwalu w Berlinie, po otrzymaniu nagrody powiedziała, że „Ziemia Kłodzka to ziemia niczyja…”

Holland, na tym samym festiwalu zasłynęła również z innej skandalicznej wypowiedzi , …my, Polacy jesteśmy zdolni do najgorszego. Odbieram to jako wpisanie się w ten scenariusz, który zapoczątkowała Tokarczuk w 2015 roku a wypowiedź Holland w Berlinie, to nic innego, jak nawiązanie do tej wypowiedzi.

To nie jest przypadek, że Holland jest z premierą w Nowej Rudzie, gdzie kręciła film. Ten duet wzajemnie się uzupełnia. Holland swoją wypowiedzią dała Niemcom sygnał, że oni już mogą wrócić do siebie. Protestujemy przeciwko złu. Pokot jest tego przykładem. Przeciwstawiamy się takim złym postawom, przeciwstawiamy się oczernianiu Polski i Polaków, przeciwstawiamy się dzieleniu nas. Dbamy o dobro, tutaj, staramy się jak możemy i dbamy, aby cel, jaki przyświeca wszelkim odruchom lewactwa – napiętnować. Będziemy się przeciwstawiać wszelkim działaniom, które nie są związane z polską racją stanu.

MP Pytałam wchodzących do kina, czy wiedzą dlaczego protestujecie. Usłyszałam: „najpierw trzeba przeczytać książki Tokarczuk, żeby wiedzieć o co w nich chodzi” albo „przecież to tylko film, a ja tam statystowałem”. Inna pani mówiła, że „to film przyrodniczy, dla krajobrazów”.

AK Krajobrazy?! Trudno to skomentować. Lepiej przemodlić wszystkich tych ludzi, którzy szkodzą Polsce.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ