Lubań: dofinansowanie na ratowanie Domu Solnego

domena publiczna

Radio Wrocław informuje o dotacji na rzecz ratowania cennego zabytku na Dolnym Śląsku.

Chodzi o tzw. Dom Solny w Lubaniu (województwo dolnośląskie). Jest to największy w naszym kraju budynek wymurowany z bazaltu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło ćwierć miliona złotych na jego rewitalizację.

Zbudowany w XVI wieku (konkretniej w latach 1537-1539) trzykondygnacyjny Dom Solny był spichlerzem, czyli magazynem na zboże. Jednak pełnił też funkcje militarne:

– Ten spichlerz był również fortyfikacją, o czym często się zapomina, bo on był posadowiony w tak zwanym zwingerze, czyli w międzymurzu i jego okna są strzelnicami. On wzmacniał najbardziej newralgiczny punkt w ramach fortyfikacji miejskich, no bo tam praktycznie można szturmować miasto z góry. I jest najłatwiej do niego wejść – mówi dla Radia Wrocław Łukasz Tekiela z Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Od XIX wieku w budynku mieściło się więzienie. Dzisiaj Dom Solny stoi pusty i niszczeje. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński podkreśla, że niezbędny jest remont – i to szybko.

– Konieczne inwestycje to Dom Solny, który jest zabytkiem i małej renowacji wymagają mury obronne, które są posadowione obok – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Samorząd zabezpieczy zabytkową budowlę. Wykonana zostanie również kompleksowa dokumentacja.

źródło: radiowroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ