Czy we Wrocławiu problem parkowania rozwiązywany jest przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej ? Jakie jest wasze zdanie

Ul. Purkyniego. MP

We Wrocławiu problem parkowania rozwiązywany jest  strategicznie przez funkcjonariuszy  Straży Miejskiej. Kierowcy, jeśli nie wcisną się w miejsca dozwolone i bezpłatne mają trzy wyjścia. Płatne parkingi w strefach ABC, parkowanie we wnętrzach podwórzowych pomimo znaku informującego zarządcy terenu o wymaganej zgodzie na wjazd oraz pozostawieniu auta  na przysłowiową  chwilę.

Straż Miejska ma kilka ulubionych miejsc, które gwarantują wystawianie kolejnych kwitów, dzięki którym zasilana jest kasa miejska. Na stronie sm.wroclaw.pl co miesiąc umieszczana jest informacja o planowanych kontrolach, nie oznacza to wcale, że w innych punktach miasta można parkować auta bezkarnie.

Kierowcy, z jednej strony skarżą się na brak bezpłatnych miejsc parkingowych w centrum Wrocławia, z drugiej, wolnych miejsc na płatnych parkingach jest pod dostatkiem. Dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy obsługę wielopoziomowego parkingu, wrocławskiego zawodowego kierowcę i rzecznika Straży Miejskiej.

Marek Ratuszny, Kierownik wielopoziomego parkingu Szewska Centrum, przy ul. Szewskiej 3A uważa, że jest możliwość negocjacji cen dla firm z właścicielem parkingu, czyli Dyrekcją Spółki ZPO OTIS a ceny i tak są konkurencyjne. Jednak do tej pory nikt nie zgłaszał takiej chęci:

Trzy poziomy na tę chwilę mam puste (rozmowa w południe). Ceny tańsze, niż po drugiej stronie Rynku, u nas 6 zł za każdą rozpoczętą  godzinę, mamy też abonamenty, więc można tylko się dziwić, że kierowcy wolą narażać się na mandaty, czekanie na odblokowanie zastawionych aut i nerwy.

Zazwyczaj właściciele aut, którzy pracują w centrum miasta mają swoje ulubione miejsca i nie mają problemu z zaparkowaniem, o tyle kierowcy, którzy muszą coś załatwić, tracą czas na szukanie wolnego miejsca. Mogliby za godzinę w parkomacie zapłacić 2 zł., ale wolą wkoło jeździć, mówi Grzegorz Matejczyk:

Wcale mi ich nie żal. Do centrum powinno się jeździć komunikacją miejską. Jeśli nagle wszystkie płatne parkingi byłyby bezpłatne, to okazałoby się, że też ma miejsc… Przecież na całym świecie jest tak, że wyprowadza się ruch samochodowy z miasta.

Teraz przez internet można wszystkie rzeczy załatwiać, więc pchanie się do centrum nie ma  żadnego sensu, tym bardziej, jeśli umawiamy się na spotkanie towarzyskie. A Straż Miejska jest od tego żeby pilnować porządku.

To prawda, że na wywożeniu  aut lawetą miasto zarabia ale jak mówi rzecznik SM Waldemar Forysiak, załapać się na lawetę, wcale nie jest tak łatwo:

Blokady zakładamy w miejscu, gdzie jest to zabronione i nie utrudnia lub nie zagraża bezpieczeństwu ruchu, natomiast lawety tylko w przypadku,gdy:

– pozostawienie pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu (np. na torowisku pojazdu szynowego, na całej szerokości chodnika itp.),
– pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby niepełnosprawne,
– pozostawienie pojazdu w miejscu oznaczonym znakiem wskazującym, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty z drogi (np. znak zakazu zatrzymywania się z tabliczką T-24).

W pozostałych przypadkach, określonych w treści art. 130a ww. Ustawy, podmiotem uprawnionym do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi jest Policja lub, w ściśle określonych przypadkach, osoba dowodząca akcją ratowniczą i wykonująca przejazd drogowy.

Nadto w przypadku aut pozostawionych a wynika to z treści art. 50a Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2012, poz. 1137 ze zm.), zgodnie z którym:

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Usuwanie pojazdów w trybie art. 50a pord., na podstawie dyspozycji wydawanych przez uprawniony podmiot, może mieć miejsce jedynie na takich obszarach, na których obowiązują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

A także Ustawodawca, dostrzegając potrzebę zaprowadzenia na drogach niezbędnego porządku, wprowadził przepisy, umożliwiające usuwanie z drogi pojazdów długotrwale nieużytkowanych oraz pojazdów bez tablic rejestracyjnych. Zawarte są one w treści art. 50a Ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2012, poz. 1137 ze zm.), zgodnie z którym:

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza” .
Usuwanie pojazdów w trybie art. 50a pord., na podstawie dyspozycji wydawanych przez uprawniony podmiot, może mieć miejsce jedynie na takich obszarach, na których obowiązują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Szczegóły i ciekawe informacje o lawetach (zdjęcia) w linkach: https://twitter.com/SMWroclaw

http://www.smwroclaw.pl/index.php/pytania-i-odpowiedzi

Oto wykaz dni, gdzie kontrole będą na pewno

Data Miejsce działań
24.02.2017 ul. Ruska od pl. Solnego do Kazimierza Wielkiego – droga dla rowerów
ul. Kazimierza Wielkiego – chodnik
25.02.2017 ul. Świętego Antoniego
26.02.2017 ul. Kotlarska
27.02.2017 ul. Agrestowa – chodniki
28.02.2017 ul. Ożynowa – chodniki

źródło: Straż Miejska Wrocław

MP

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ