Ogórek: Melduję wykonanie zadania – ku chwale Ojczyzny!

Ogórek3.jpg

Zrabowane przez syna nazistowskiego gubernatora dzieła wróciły do Polski. Przyczyniła się do tego Magdalena Ogórek, która zamieściła wpis na Twitterze: Melduję wykonanie zadania – ku chwale Ojczyzny!

„Melduję wykonanie zadania – ku chwale Ojczyzny! Jestem dumna, że po 2 latach mojej ciężkiej pracy 3 zrabowane obiekty powróciły do Polski” – napisała na Twitterze Magdalena Ogórek.

Pochodzący z Austrii 78-letni Horst Wächter, zwrócił w weekend trzy dzieła sztuki, które w czasie II wojny światowej zrabowała z Krakowa jego rodzina. Wächter to syn gubernatora dystryktu krakowskiego Generalnej Guberni Otto von Wächtera, na którego rozkaz założono getto żydowskie w Krakowie.

Odzyskane dzieła to pochodząca z XVIII w. mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, akwarela Julii Potockiej (przedstawiającej Pałac Potockich pod Baranami) i rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu – czytamy na stronie wp.pl.

Magdalena Ogórek mocno angażuje się na rzecz odzyskiwania dzieł sztuki. Na trop dzieł wpadła, pisząc pracę na temat Otto von Wächtera.

źródło: Telewizja Republika

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ