Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć (relacja z premiery filmu)

MP, Inka, Nowe Horyzonty

W przeddzień Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych w Kinie Era Nowe Horyzonty odbyła się premiera dokumentalnego filmu Jacka Frankowskiego, pt. Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć.

Przed projekcją przedstawiciele IPN, prof. Krzysztof Kawalec, dr Jerzy Kirszak  oraz Justyna Sawicka archeolog z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN opowiedzieli o pracy nad filmem.  Na projekcję zaprosił Marek Zięba rzecznik prasowy Lasów Państwowych we Wrocławiu, jako, że film powstał na zlecenie Lasów Państwowych. Inka pochodziła z rodziny leśników.

Dokument podzielony jest na dwie części. Najpierw poznajemy Danusię, jej rodzinę, otoczenie. Część druga poświęcona jest działaniom zmierzającym do odnalezienia jej szczątków i upamiętnienia. Niezłomnych skazywano również na zapomnienie. Wyklęci byli przez państwo.

Justyna Sawicka

kwiecień 2014, cmentarz w Gdańsku, ogromne pole do przekopania i bardzo mało czasu. Ktoś na górze czuwał abyśmy od razu trafili na Danusie Siedzikówne, obok niej leżał Feliks Selmanowicz Zagończyk. Mieliśmy przeczucie, że trafiliśmy.

Miejsce stracenia Inki, związane jest z innymi postaciami. Kilkadziesiąt lat wcześniej, w lipcu 1917 roku, w drodze do Magdeburga przetrzymywano tam Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ