Przodkowie części europejczyków pochodzą ze stepu

domena publiczna

Najnowsze wyniki badań nad tzw. genealogią genetyczną mogą zaskakiwać. Kilka tysięcy lat temu do Europy przybyła wielka fala mężczyzn.

Naukowcy zajmujący się genetyką wyodrębniają dwie wielkie migracje, które znacząco wpłynęły na skład ludnościowy Starego Kontynentu. Do pierwszej doszło około 9 tysięcy lat temu. Z terenu Anatolii (Azji Mniejszej, dzisiejsza Turcja) migrowali do Europy neolityczni rolnicy, przynosząc ze sobą nowe technologie.

Przed 5 tysiącami lat ze stepów nadczarnomorskich przybyła do Europy druga wielka migracja. Wydaje się, że niemal w całości była to migracja mężczyzn.

Przebadano genom 20 osób, które żyły we wczesnym neolitu i 16 kolejnych ludzi z okresu przełomu epoki kamienia i epoki brązu. Dostrzeżono, że w drugiej migracji na 10 mężczyzn przypadała tylko 1 kobieta. Znacząco odbiega to od wyników dla migracji rolników z Anatolii, którzy zmieniali miejsce zamieszkania wraz z rodzinami.

Stepy nadczarnomorskie (inaczej Step Pontyjski lub Pontyjsko-Kaspijski) to rozległy region znajdujący się w południowej części Wschodniej Europy. Położony jest na północ od Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego, tzn. na terenie dzisiejszej południowej i wschodniej Ukrainy, południowej Rosji i zachodniego Kazachstanu. Na stepach tych żyły w starożytności plemiona wojowniczych koczowników, którzy u progu epoki brązu przybyli m.in. do Europy. Mówili językami z rodziny indoeuropejskiej, do których należą m.in. języki słowiańskie (w tym polski), germańskie (angielski, niemiecki), romańskie (włoski, francuski, hiszpański), a także greka.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj