Szwecja przywraca obowiązkową służbę wojskową. Dla mężczyzn i kobiet

fot. pexels.com / zdjęcie ilustracyjne

W Szwecji powraca powszechny obowiązek służby wojskowej – rząd przyjmie ustawę 9 marca. Powołani zostaną chłopcy i dziewczęta urodzeni między 1999 a 2000 rokiem.

– Nie jesteśmy w stanie uzupełnić braków opierając się na wolontariuszach. Musimy coś z tym zrobić – mówił szef MON Szwecji Peter Hultqvist w rozmowie z radiem publicznym SR. Powszechny obowiązek służby wojskowej wejdzie w życie od przyszłego roku i będzie powoływał młodych ludzi na okres od 9 do 12 miesięcy.

Ich wynagrodzenie ma wynosić ok. 4 500 koron (ok. 2 tys. zł) plus premie. Po odbyciu służby chętni będą mogli w niej zostać na stałe. Podstawowa pensja szwedzkiego żołnierza to ok. 18 tys. koron (ok. 8 tys. zł) – co dla Szwedów jest niską pensją. Dlatego też, zawód ten przestaje być popularny.

Oobowiązek służby wojskowej został zniesiony w Szwecji w 2010 r. Jego przywrócenie rząd w Sztokholmie argumentuje koniecznością „wzmocnienia zdolności obronnej”. Od 2010 roku rekrutacja do wojska jest w Szwecji dobrowolna. Jednak w 2016 roku w szwedzkiej armii brakowało 7 400 żołnierzy.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ