Jacek Saryusz-Wolski poważnym konkurentem dla Tuska?


– Sądzę, że polski rząd zgłosi kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej – powiedział eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. – Myślę, że od tej decyzji dzielą nas dni, a może godziny – dodał.

Jak podkreślił Czarnecki w TVN24, „Jacek Saryusz-Wolski ma wszelkie kwalifikacje, ma duże doświadczenie”. – Myślę, że będzie kandydatem – powiedział europoseł, pytany o doniesienia medialne na temat możliwość zastąpienia kandydatury obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska przez eurodeputowanego PO.

Natomiast zapytany, czy polski rząd zgłosi kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej europoseł odparł: „Jak sądzę, tak”. Na pytanie, kiedy to się stanie powiedział: „Myślę od tej decyzji dzielą nas dni, a może godziny”.

Według poniedziałkowych informacji brytyjskiego dziennika „Financial Times” premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Doniesienia dziennika wywołały dyskusję polityczną w Polsce. Wicemarszałek senatu Adam Bielan komentował je stwierdzeniem, że „nie potwierdza, nie zaprzecza”, natomiast „trudno od Polski oczekiwać, że będziemy wspierać kandydata (Tuska – red.), który nie chce utrzymywać dobrych relacji z naszym rządem”. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył z kolei, że Tusk „łamie elementarne zasady UE”, zatem nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej i „w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu”.

źródło: niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ