Zamek Książ: w zabytkowym parku wycięto kilkadziesiąt starych drzew

domena publiczna

Jak podaje Radio Wrocław, w lutym wycięto dziesiątki drzew w parku pod Zamkiem Książ.

Mieszkańcy Wałbrzycha są poruszeni. W zabytkowym parku padło kilkadziesiąt drzew. Jednak pracownicy informują, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, za wiedzą i zgodą konserwatora zabytków, a decyzję w tej sprawie podjęto jeszcze w tamtym roku.

— Wszystkie drzewa, które były wycinane, były w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu turystów, którzy spacerują. Wycinka była praktycznie konieczna i to błyskawicznie. Wiele drzew było w stanie agonalnym, że nawet nasze prace alpinistyczne były bardzo utrudnione i niebezpieczne — mówi Radiu Wrocław pracownik firmy, która zajmuje się drzewami w okolicy Zamku Książ.

Wiele drzew wydaje się zdrowa, jednak w rzeczywistości konary się puste w środku i przegniłe. Nie można ich już uratować. Takie drzewo stwarza zaś ogromne niebezpieczeństwo, może bowiem w każdej chwili się złamać i upaść. Kierownik techniczny zamku przypomina o groźnej sytuacji, która miała miejsce w ubiegłym roku:

W tamtym roku w okresie wiosenno-letnim konary z takich chorych drzew spadały nawet przy bezwietrznej pogodzie. Mieliśmy taką sytuację na schodach w kierunku amfiteatru. Konar spadł tuż za wchodzącą kobietą. Gdyby spadł na nią – śmierć na miejscu  — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Ogrodnicy zajmą się uzupełnieniem drzewostanu. Niebawem zasadzone zostaną nowe drzewa, które będą rosły w miejscu wyciętych. Specjaliści zapewniają, że prędko dojdzie do odrodzenia zieleni.

W planach są kolejne wycinki, także na terenie miasta, jednak wałbrzyskie Biuro Ochrony Środowiska podkreśla, że nie ma mowy o katastrofie:

— W przypadku Wałbrzycha nie ma takiej klęski, że dużo drzew się wytnie, bo nie ma też takich terenów. Zazwyczaj tu chodzi o działki, czasami coś przy domu, natomiast nie ma takiej sytuacji jak w kraju się spotyka, że wycina się starodrzewy kilkudziesięcioletnie nie wiadomo po co, ze szkodą na pewno dla środowiska — słuchamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj